Да пісьма Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь



Дата канвертавання15.06.2016
Памер290.77 Kb.
Дадатак

да пісьма Міністэрства адукацыі

Рэспублікі Беларусь

21.01.2014 №__10-20/43
Аналітычная даведка па выніках конкурсаў

рэспубліканскай акцыі навучэнскай моладзі

”Жыву ў Беларусі і тым ганаруся“

у рамках рэспубліканскай патрыятычнай акцыі

”Я – грамадзянін Беларусі“
У адпаведнасці з планам правядзення асноўных мерапрыемстваў у рамках рэспубліканскай акцыі навучэнскай моладзі ”Жыву ў Беларусі і тым ганаруся“ (далей – Акцыя) (пісьмо Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 06.02.2013 г. № 11-01-12/4000/дс/2) і палажэннем аб правядзенні конкурсаў Акцыі ў рамках рэспубліканскай акцыі навучэнскай моладзі ”Я – грамадзянін Беларусі“ (пісьмо Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 05.03.2013 г. № 11-01-07/39) былі разгледжаны конкурсныя работы пераможцаў абласнога і Мінскага гарадскога этапаў конкурсаў: творчых работ ”Мясціны майго дзяцінства“, краязнаўчай акцыі ”Збяры Беларусь у сваім сэрцы“, творчых работ ”Майстроў беларускіх дзівосы“, творчых работ ”Шляхам добрых спраў“, экалагічнай экспедыцыі ”Сцяжынкамі Бацькаўшчыны“, фотаработ ”Маёй зямлі вянкі сплятаю“, а таксама заслухана творчая абарона навучэнцамі сваіх конкурсных работ у НДЦ ”Зубронак“.


  1. Рэспубліканскі конкурс творчых работ ”Мясціны майго дзяцінства“.

На разгляд рэспубліканскага журы былі прапанаваны 44 творчыя прадстаўленні населеных пунктаў з усіх рэгіёнаў краіны.

Удзельнікі конкурсу даследавалі, а затым у НДЦ ”Зубронак“ творча (сцэнічна) прадстаўлялі гісторыка-культурныя, сацыяльныя, прыродныя і іншыя адметнасці малой радзімы ў форме візітоўкі.

”Расказ“ аб малой радзіме, аб найбольш значных падзеях, постацях, аб’ектах, адметнасцях яе матэрыяльнай і духоўнай культуры доўжыўся да 15 хвілін. Члены журы ацэньвалі візітоўкі розных жанраў: ад літаратурных, дзе вершавана паўсталі падзеі, постаці, аб’екты, легенды і паданні мясцовасці, да тэатральных, дзе рэжысёрская задумка прадстаўлення ”міні-спектакляў“ таксама адпавядала ўмовам конкурсу.

Конкурсны матэрыял складаўся з творчага прадстаўлення навучэнцамі адметнасцей малой радзімы, відэафільма гэтага прадстаўлення, кароткіх тэкставых звестак аб прадстаўленых аб’ектах.

Перавага надавалася творчаму прадстаўленню навучэнцамі адметнасцей малой радзімы, дзе адчуваўся асабісты ўдзел юных краязнаўцаў у конкурсе.

У конкурсе знайшлі адлюстраванне і вынікі даследаванняў, атрыманыя ўдзельнікамі папярэдніх творчых і краязнаўчых конкурсаў Акцыі.

У конкурсных работах членамі журы ацэньваліся гісторыка-культурныя вартасці прадстаўленага матэрыялу, змястоўнасць, інфармацыйная напоўненасць, улік рэгіянальных асаблівасцей, творчасць, мастацкая прываблівасць, арыгінальнасць падачы матэрыялу.

Разледзеўшы справаздачныя матэрыялы на іх адпаведнасць асноўным мэтам і ўмовам конкурсу, рэспубліканскае журы прыняло рашэнне ўзнагародзіць пераможцаў, прызёраў і лаўрэатаў конкурсу: 1.1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Лунненская сярэдняя школа імя Героя Савецкага Саюза Івана Шарамета“ Мастоўскага раёна Гродзенскай вобласці (кіраўнікі Эйсмант Л.У., Чэрнік А.М);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі ”Кантакт“ г. Мінска (кіраўнік Сабалеўская М.У.).



    1. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Гімназія № 1 г. Навагрудка“ Гродзенскай вобласці (кіраўнік Малуха Л.М.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Гімназія г. Быхава“ Магілёўскай вобласці (кіраўнікі Івашкова А.У., Галубчык Т.У.).



    1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

творчы калектыў навучэнцаў ДУДА ”Лёзненскі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“, УА ”Сярэдняя школа № 1 г.п. Лёзна“ Віцебскай вобласці (кіраўнікі Лядновіч Ж.Г., Іванова В.У.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Косаўская сярэдняя школа“ Івацэвіцкага раёна Брэсцкай вобласці (кіраўнік Бялевіч Н.Я.).



    1. Узнагародзіць лаўрэатаў конкурсу дыпломам Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Моладаўская сярэдняя школа“ Іванаўскага раёна Брэсцкай вобласці (кіраўнік Грабар С.М.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Батчынская сярэдняя школа“ Кобрынскага раёна Брэсцкай вобласці (кіраўнік Кірыковіч Н.У.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Сярэдняя школа № 33 г. Брэста“ (кіраўнікі Салапура А.П., Строкач А.П.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Плешчыцкая сярэдняя школа“ Пінскага раёна Брэсцкай вобласці (кіраўнік Дубінецкая З.Д.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Суйкаўская сярэдняя школа“ Віцебскага раёна (кіраўнік Нікіціна Л.К.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Браслаўская сярэдняя школа № 2“ Віцебскай вобласці (кіраўнік Свірская М.Т.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Вербавіцкі дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Нараўлянскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік Ястрэмская Л.В.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Насовіцкая сярэдняя школа“ Добрушскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік Серпікаў В.П.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Брынёўскі дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Петрыкаўскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік Ходзька Н.У);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Сярэдняя школа № 1 г. Ліды“ Гродзенскай вобласці (кіраўнік Наваслаўская К.Р.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Гімназіі № 2 г. Ваўкавыска“ Гродзенскай вобласці (кіраўнікі Макуць В.Н., Лічык А.А.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Верцялішкаўская сярэдняя школа“ Гродзенскай вобласці (кіраўнік Буйноўская С.С.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Ашмяны“ Гродзенскай вобласці (кіраўнік Пятрова Л.Г.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Баркалабаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Быхаўскага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік Бачкарова Н.А.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Лабжанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Клімавіцкага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік Навагродская І.Ф.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Сакольніцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Крычаўскага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік Белавусава С.С.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Верхменская сярэдняя школа імя В.А.Тумара“ Смалявіцкага раёна Мінскай вобласці (кіраўнікі Арцімовіч П.П., Лютарэвіч С.Л., Лаппо І.С.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Буцавіцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Мінскага раёна Мінскай вобласці (кіраўнік Гаварушка Т.С.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Чурылавіцкая сярэдняя школа“ Мінскага раёна Мінскай вобласці (кіраўнік Ярмоленка Н.І.);

творчы калектыў ДУА ”Сярэдняя школа № 215“ г. Мінска (кіраўнік Гіль А.І.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Сярэдняя школа № 68“ г. Мінска (кіраўнік Панкрашова С.А.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Гімназія № 25“ г. Мінска (кіраўнік Пахваленая А.К.).



  1. Рэспубліканская краязнаўчая акцыя ”Збяры Беларусь у сваім сэрцы“.

На рэспубліканскі этап конкурсу былі прадстаўлены 36 работ.

Удзельнікі акцыі павінны былі наведаць не менш трох з пяці прапанаваных населеных пунктаў Брэсцкай і Гродзенскай абласцей і стварыць відэафільмы хранаметражам да 15 хвілін, у якіх адлюстравана інфармацыя пра убачаныя дастапомнасці з уласнымі ўражаннямі.

Аб’екты для даследавання ў населеных пунктах удзельнікі акцыі выбіралі адвольна. Конкурсныя работы змяшчалі і кароткае апісанне прадстаўленых у відэафільмах аб’ектаў.

У конкурсных работах ацэньваліся змястоўнасць і інфармацыйная напоўненасць, творчасць, мастацкая прываблівасць і арыгінальнасць падачы матэрыялу, якасць відарыса, ступень валодання інфармацыйнымі тэхналогіямі, лагічнасць і завершанасць, а таксама магчымасць выкарыстання матэрыялу для папулярызацыі і прапаганды адметнасцей рэгіёнаў.

На рэспубліканскі этап конкурсу трапілі і такія работы, якія больш нагадвалі не відэа-, а слайдфільмы, што не адпавядала ўмовам конкурсу.

У асноўным відэафільмы юных вандроўнікаў былі выкананы на высокім узроўні і засведчылі грунтоўную папярэднюю працу навучэнцаў. Члены рэспубліканскага журы адзначылі не толькі высокі ўзровень ведаў аб выбраных населеных пунктах, але і добры ўзровень падачы матэрыялу. Асаблівая ўвага надавалася магчымасці практычнага выкарыстання матэрыялу для папулярызацыі і прапаганды адметнасцей рэгіёнаў.

Разледзеўшы справаздачныя матэрыялы на іх адпаведнасць асноўным мэтам і ўмовам конкурсу, рэспубліканскае журы прыняло рашэнне ўзнагародзіць пераможцаў, прызёраў і лаўрэатаў конкурсу.


    1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

творчы калектыў навучэнцаў УА ”Клімавіцкі цэнтр турызму, краязнаўства і экскурсій дзяцей і моладзі“ Магілёўскай вобласці (кіраўнікі Рабцава Н.М., Шашкоў П.Л.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Крыўлянская сярэдняя школа Жабінкаўскага раёна“ Брэсцкай вобласці (кіраўнік Марковіч У.А.).

2.2. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

навучэнцаў гуртка ”Школьны велатурызм“ ДУА ”Івацэвіцскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі“ і ДУА ”Сярэдняя школа № 4 г. Івацэвічы“ Брэсцкай вобласці (кіраўнік Брычыкаў В.Д.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУДА ”Цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі ”Ветразь“ Мінскага раёна Мінскай вобласці (кіраўнікі Зубрыцкая С.А., Леўкавец М.М., Мацюшонак В.І.).


    1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Касаураву Ганну, навучэнку ДУА ”Жлобінскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі“ Гомельскай вобласці (кіраўнік Карась Н.В.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі ”Кантакт“ г. Мінска“, ДУА ”Гімназія № 42 г. Мінска“, (кіраўнікі Сікорская Н.У., Горбач А.А., Гулякевіч А.І., Гарадзецкая А.Я.).



    1. Узнагародзіць лаўрэатаў конкурсу дыпломам Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:

Раманюк Анастасію, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа №  2  г. Камянца“ Брэсцкай вобласці (кіраўнік Шумер А.М.);

Папковіч Варвару, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 3 г. Жабінка“ Брэсцкай вобласці (кіраўнік Папковіч В.А.);

Дамасевіч Вікторыю, выхаванку аб’яднання па інтарэсах ДУА ”Мазырскі цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі“ Гомельскай вобласці (кіраўнікі Герасімёнак Т.С., Шаламіцкая З.В.);

Гняздзілаву Хрысціну, Барадзіну Дзіяну, навучэнак ДУА ”Сярэдняя школа № 5 г. Жлобіна“ Гомельскай вобласці (кіраўнік Паграбецкі С.П.);

творчы калектыў навучэнцаў УА ”Шклоўская дзяржаўная спецыяльная агульнаадукацыйная школа-інтэрнат для дзяцей з парушэннем зроку“ Магілёўскай вобласці (кіраўнікі Дзямідаў В.І., Аўдзеенка В.Г., Азенава З.Г., Сіліна Н.В., Акімава М.В., Каралева Г.В.);

экспедыцыйны атрад ДУДА ”Быхаўскі цэнтр турызму, краязнаўства і экскурсій“ Магілёўскай вобласці (кіраўнікі Карнеева Л.М., Жураўскі С.У.);

Тамашэвіча Леаніда, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 126 г. Мінска“ (кіраўнік Сея Т.А.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Сярэдняя школа № 1 г. Ліды“ Гродзенскай вобласці (кіраўнік Буката В.М.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Лідскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства навучэнскай моладзі“, ДУА ”Сярэдняя школа № 11 г. Ліды“, ДУА ”Сярэдняя школа № 17 г. Ліды“ Гродзенскай вобласці (кіраўнікі Буян М.Р., Анашкевіч Н.М., Брыль М.А.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Шчучынскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства“ Гродзенскай вобласці (кіраўнікі Аксціловіч  З.К., Панімаш С.С.);

творчы калектыў навучэнцаў ДУА ”Вілейская гімназія № 1 ”Логас“ Мінскай вобласці (кіраўнік Гакуць С.П.).


  1. Рэспубліканскі конкурс творчых работ ”Майстроў беларускіх дзівосы“.

На конкурс былі прадстаўлены творчыя работы літаратурна-публіцыстычных жанраў, тэматыка якіх звязана з народнай творчасцю, жыццёвым і творчым шляхам знакамітых народных майстроў, унікальнымі духоўна-матэрыяльнымі каштоўнасцямі і шэдэўрамі дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва рэгіёна.

На папярэдні этап конкурсу было прадстаўлена каля 300 творчых работ. У выніковы тур дапушчана 26 работ.

Разгледзеўшы творчыя работы ўдзельнікаў рэспубліканскага этапу конкурсу на іх адпаведнасць асноўным мэтам і ўмовам, рэспубліканскае журы прыняло рашэнне ўзнагародзіць пераможцаў і прызёраў конкурсу:


    1. Дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Мацко Алену, навучэнку ДУА ”СШ № 1 г. Івацэвічы“ Брэсцкай вобласці;

Шэўчык Ксенію, навучэнку ДУА ”СШ № 38 г. Гродна“.



    1. Дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Матусевіча Паўла, навучэнца ДУА ”Вілейская гімназія № 2“ Мінскай вобласці;

Семяняка Ганну, навучэнку ДУА ”Дзяржаўная гімназія № 1 г.п.  Зэльва“ Гродзенскай вобласці.



    1. Дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Буланава Максіма, навучэнца ДУА ”Клясціцкая дзіцячы сад-сярэдняя школа імя У.А. Хамчаноўскага Расонскага раёна“ Віцебскай вобласці;

Багдановіч Анастасію, навучэнку ДУА ”СШ № 1 г. Асіповічы імя  Б.М. Дзмітрыева“ Магілёўскай вобласці.



  1. Рэспубліканскі конкурс фотаработ ”Маёй зямлі вянкі сплятаю“.

Конкурс набыў вялікую папулярнасць сярод моладзі. Было даслана 2000 фотаработ, прынялі ўдзел 292 установы адукацыі, павялічылася колькасць пераможцаў з сельскай мясцовасці.

Конкурс фотаработ ”Маёй зямлі вянкі сплятаю“ праводзіўся па шасці намінацыях у двух узроставых катэгорыях: першая  да 14 гадоў, другая  да 31 года: намінацыя ”Пейзаж“ пазнаёміла з прыгожымі і незвычайнымі сельскімі і гарадскімі краявідамі; веліч стыхіі прадэманстравала намінацыя ”Беларусь сінявокая“. Разнастайнасць флоры і фаўны Беларусі прадэманстраваны ў намінацыі ”Свет жывёл“. Наяўнасць велічнай, цікавай і разнабаковай гісторыі прадэманстравала намінацыі ”Спадчына“. Намінацыя ”Я з Белай Русі“ прысвечана фотаздымкам, якія адлюстроўвалі партрэт жыхара Беларусі. У намінацыі ”Дзівоснае побач“ прадстаўлены здымкі аб’ектаў, якія зроблены ў рэжыме Макра на тэрыторыі Беларусі.

Разгледзеўшы творчыя работы ўдзельнікаў рэспубліканскага этапу конкурсу на іх адпаведнасць асноўным мэтам і ўмовам, рэспубліканскае журы прыняло рашэнне ўзнагародзіць пераможцаў і прызёраў конкурсу.


    1. Намінацыя ”Пейзаж“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Бай Маргарыту, навучэнку ДУА ”Брэсцкі абласны цэнтр тэхнічнай творчасці навучэнцаў“;

Ярмоліч Наталлю, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 1 г. Пінска“ Брэсцкай вобласці,

Кашталян Аляксандру, навучэнку УА ”Мінскі дзяржаўны палац дзяцей і моладзі“.


      1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Савіцкага Аляксандра, навучэнца ДУА ”Кобрынскі дзяржаўны мастацкі прафесійна-тэхнічны каледж“ Брэсцкай вобласці;

Чацверыкава Антона, навучэнца ДУА ”Магілёўскі дзяржаўны прафесійны ліцэй № 7 г. Магілёва“.



    1. Намінацыя ”Беларусь сінявокая“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Балаш Таццяну, навучэнку ДУА ”Мікалаеўскі дзіцячы сад-сярэдняя школа Міёрскага раёна“ Віцебскай вобласці;

      1. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Гроудаву Марыю, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 187 г.  Мінска“;

Давыдзенка Валерыю, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 14 г. Наваполацка“ Віцебскай вобласці;

Карэба Яніну, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Добруша“ Гомельскай вобласці;


      1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Тамуль Святлану, навучэнку ДУА ”Шчучынскі цэнтр творчасці дзяцей і моладзі“ Гродзенскай вобласці.

    1. Намінацыя ”Спадчына“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Лушчыцкую Софью, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 190 г. Мінска;

Бялевіч Яну, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 20 г. Брэста“.



      1. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Ясінецкага Аляксея, навучэнца ДУДА ”Цэнтр творчасці дзяцей і моладзі г. Фаніпаля“ Мінскай вобласці;

Кулеш Анастасію, навучэнку ДУА ”Навасёлкаўская базавая школа“ Гродзенскага раёна Гродзенскай вобласці.



      1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Жарыч Людмілу, настаўніцу ДУА ”Сярэдняя школа № 48 г. Мінска“,

Дваранскую Вікторыю, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Ашмяны“ Гродзенскай вобласці.



    1. Намінацыя ”Я з Белай Русі“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Гакуць Уладзіслава, навучэнца ДУА ”Вілейская гімназія № 1 ”Логас“ Мінскай вобласці;

Кульчыцкага Андрэя, навучэнца ДУА ”Крычаўскі раённы цэнтр турызму, краязнаўства і экскурсій дзяцей і моладзі“ Магілёўскай вобласці.



      1. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Серыкаву Марыну, навучэнку ДУА ”Глінскі вучэбна-педагагічны комплекс яслі-сад-сярэдняя школа“ Магілёўскай вобласці;

Варанкова Уладзіміра, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 90 г. Мінска“.



      1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Чарнамордую Наталлю, навучэнку ДУА ”Быстрамаўская дзіцячы сад-базавая школа Браслаўскага раёна“ Віцебскай вобласці,

Пекун Алега, навучэнца ДУА ”Высокаўская сярэдняя школа імя  Дняпроўской флатыліі“ Брэсцкай вобласці.



    1. Намінацыя ”Свет жывёл“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Давыдзенка Валерыю, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 14 г. Наваполацка“ Віцебскай вобласці;

Шкваркову Іну, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 35 г. Гомеля“.



      1. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Казлоўскага Віктара, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 9 г. Брэста“;

Чыжэўскую Кацярыну, супрацоўніцу ДУА ”Яслі-сад № 6 г. Навагрудка“ Гродзенскай вобласці;

Марціновіч Марыю, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Асіповічы“ Магілёўскай вобласці.


      1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Цітову Аліну, навучэнку ДУА ”Гімназія № 1 г. Горкі“ Магілёўскай вобласці,

Навіцкую Анастасію, навучэнку ДУДА ”Расонскі цэнтр дзяцей і моладзі“ Віцебскай вобласці;

Каляда Вікторыю, навучэнку ДУА ”Шчорсаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Гродзенскай вобласці.


    1. Намінацыя ”Дзівоснае побач“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Вінічэнка Максіма, навучэнца ДУА ”Добрушскі раённы цэнтр творчасці дзяцей і моладзі“ Гомельскай вобласці;

Барычэўскую Святлану, настаўніцу ДУА ”Лемяшэвіцкая сярэдняя школа“ Брэсцкай вобласці.



      1. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Бацько Аліну, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 62 г. Мінска“;

Аскірка Святаслава, навучэнца УА ”Гродзенскі абласны дзяржаўны цэнтр тэхнічнай творчасці навучэнцаў“.



      1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Лях Дар’ю, навучэнку ДУА ”Гервяцкая сярэдняя школа“ Астравецкага раёна Гродзенскай вобласці;

Абражэй Вольгу, навучэнку УА ”Рэчыцкі дзяржаўны педагагічны каледж“ Гомельскай вобласці.



  1. Рэспубліканскі конкурс экалагічных экспедыцый ”Сцяжынкамі Бацькаўшчыны“.

У конкурсе прымалі ўдзел навучэнцы ўстаноў агульнай, сярэдняй, сярэдне-спецыяльнай адукацыі і ўстаноў дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі ва ўзросце 13-17 гадоў.

Конкурс праходзіў па чатырох намінацыях: ”Багацце расліннага свету“, ”Багацце жывёльнага свету“, ”Водны свет“, ”Глебазнаўства“.

У намінацыі Багацце расліннага свету“ на рэспубліканскі этап было даслана 55 работ. Удзельнікі паказалі сваё ўменне працы з аб’ектамі расліннага свету, сваю назіральнасць, жаданне вывучаць флору роднага краю. У намінацыі ”Багацце жывёльнага свету“ прадстаўляліся матэрыялы экспедыцый па даследаванні рыб, земнаводных, паўзуноў, птушак, млекакормячых, малюскаў і інш., а таксама фаўністыкі і экалогіі розных сістэматычных груп, паводзін пазваночных і безпазваночных жывёл. На рэспубліканскі этап было даслана 45 работ. На конкурс ”Сцяжынкамі Бацькаўшчыны“ у намінацыі ”Водны свет“ на рэспубліканскій этап было даслана 46 справаздач па экалагічных экспедыцыях. Падчас экспедыцый удзельнікі даследавалі азёры, рэкі і крыніцы, вывучалі біялогію відаў гідрабіёнтаў, стан прыродных вадаёмаў і іх змены пад уплывам біятычных і абіятычных фактараў, праводзілі аналіз чысціні вадаёмаў. У намінацыі ”Глебазнаўства“ на рэспубліканскі этап было даслана 31 справаздача па выніках экспедыцый.

Справаздачны матэрыял удзельнікаў конкурсу змяшчаў апісанне складу, паходжання, будовы, фізічных, хімічных і біялагічных асаблівасцей глебы, глебаўтваральных працэсаў мясцовасці, забруджвання глебы, працэсаў у глебе, аналізу антрапагеннага забруджвання глебы і яго ўплыў на арганізм чалавека.

Разгледзеўшы творчыя работы ўдзельнікаў рэспубліканскага этапу конкурсу на іх адпаведнасць асноўным мэтам і ўмовам, рэспубліканскае журы прыняло рашэнне ўзнагародзіць пераможцаў і прызёраў конкурсу.


    1. Намінацыя ”Багацце расліннага свету“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Пашкевіч Юлію, навучэнку ДУА ”Экалагічны цэнтр г. Белаазёрска“ Брэсцкай вобласці.

5.1.2 Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Архіпенка Марыю, Закрэўскую Ірыну, навучэнак ДУА ”Луцкая сярэдняя школа Жлобінскага раёна“ Гомельскай вобласці;

УА ”Гомельскі дзяржаўны абласны эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі“ Гомельскай вобласці;

Карповіч Надзею, Жалевіч Марыю, Шунько Кацярыну, Кавяза Улада, Галівец Юрыя, Лазоўскую Кацярыну, навучэнцаў ДУА ”Вучэбна-педагагічны комплекс Сінькаўскія яслі-сад-сярэдняя школа“ Смаргонскага раёна Гродзенскай вобласці.

5.1.3 Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Пячко Дар’ю, навучэнку ДУА ”Масалянскі навучальна-педагагічны комплекс яслі-сад-базавая школа“ Бераставіцкага раёна Гродзенскай вобласці;

Стэфановіч Аліну, навучэнку ДУА ”Данілавіцкі вучэбна-педагагічны комплекс яслі-сад–сярэдняя школа“ Дзяржынскага раёна Мінскай вобласці;

Сцельмаха Уладзіслава, Куляка Вікторыю ДУА ”Сакольніцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Крычаўскага раёна Магілёўскай вобласці.


    1. Намінацыя ”Багацце жывёльнага свету“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Паўтарацкага Кірыла, Вальчэнка Ігара, Папчэнка Дзяніса, Савіна Івана, навучэнцаў ДУА ”Калінкавіцкі эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі“, УА ”Гомельскі дзяржаўны абласны эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі“ Гомельскай вобласці.

5.2.2. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Кузуро Вікторыю, Стрэльчэнок Іну, навучэнак ДУА ”Мсціжская сярэдняя школа Барысаўскага раёна“ Мінскай вобласці;

Сачэнка Кірыла, навучэнца ДУА ”Гімназія г.п. Глуска“ Магілёўскай вобласці.

5.2.3 Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Кляўцэвіч Аляксандра, Чэрнік Уладзіміра, навучэнцаў ДУА ”Кобрынскі раённы эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі“ Брэсцкай вобласці;

Блізнюк Ілью, Абрамава Ілью, навучэнцаў ДУА ”Цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі ”Ветразь“ Мінскага раёна“ Мінскай вобласці;

Калевіч Алесю, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Копыля імя Цішкі Гартнага“ Мінскай вобласці.



    1. Намінацыя ”Водны свет“.

5.3.1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Барэйка Максіма, Шэсуцель Станіслава, навучэнцаў ДУА ”Сярэдняя школа № 90 г. Мінска“.

5.3.2 Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Гутоўскую Ніну, навучэнку ДУА ”Гімназія № 10 г. Гомеля“;

Мельнікаву Аліну, навучэнку ДУА ”Хізоўская сярэдняя школа Кармянскага раёна“ Гомельскай вобласці;

Протас Маргарыту, Марціна Валерыя, Клянцэвіч Анастасію, Сяменас Віялету, навучэнцаў ДУА ”Пастаўская гімназія“ Віцебскай вобласці.

5.3.3 Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Шэўцову Наталлю, Тонкую Марыну, навучэнак ДУА ”Сярэдняя школа № 50 г. Гомеля“;

Юшчык Анну, Мыцко Анастасію, Голуб Паўла, Шышлоўскую  Валерыю, навучэнцаў УА ”Дзяржаўная гімназія № 1 г.п. Зэльва“ Гродзенскай вобласці;

Жукоўскую Іну, навучэнку ДУА ”Рубежскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад–сярэдняя школа“ Круглянскага раёна Магілёўскай вобласці.



    1. Намінацыя ”Глебазнаўства“.

5.4.1 Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Быкаву Крысціну, Красюкову Маіну, навучэнак ДУА ”Барысаўскі экалагічны цэнтр“ Мінскай вобласці.

5.4.2 Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Гусеву Анастасію, Каласоўскую Вольгу, навучэнак ДУА ”Бярозаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Глускага раёна Магілёўскай вобласці;

Яцкоўскага Валянціна, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Докшыцы“ Віцебскай вобласці.

5.4.3 Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Романаву Кацярыну, Шэпяцько Валянціну, Галавач Яніну, навучэнцаў ДУА ”Сярэдняя школа № 1 г. Давыд-Гарадка“ Брэсцкай вобласці;

Юхнук Юлію, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 11 г. Пінска“ Брэсцкай вобласці;

экспедыцыйны атрад ДУА ”Кансталінская базавая школа Браслаўскага раёна“ Віцебскай вобласці.


  1. Рэспубліканскі конкурс даследчых работ ”Шляхам добрых спраў“.

На рэспубліканскі этап конкурсу прадстаўлена 43 работы ў намінацыі ”Рэха ў будучыню“ і 45 работ ў намінацыі ”Крокі дабрыні“ (усяго 88 работ).

Рэспубліканскі конкурс творчых работ ”Шляхам добрых спраў“ выявіў вялікую зацікаўленасць навучэнцаў, іх бацькоў, педагагічных работнікаў у валанцёрскай дзейнасці, накіраванай на дапамогу пажылым людзям, дзецям-сіротам, інвалідам; садзейнічаў павышэнню іміджа валанцёраў, актывізацыі валанцёрскай дзейнасці сярод навучэнскай моладзі, далучэннню іх да сацыяльна актыўнай дабравольніцкай грамадскай дзейнасці; фарміраванню ў моладзі грамадзянска-патрыятычных пачуццяў і адказнасці за сваё будучае; спрыяў выяўленню і распаўсюджванню перадавых творчых ініцыятыў, новых падыходаў да работы валанцёраў; стымуляваў творчы патэнцыял дзяцей і моладзі.

Па выніках экспертызы прадстаўленых работ і іх абароны рэспубліканскім журы было прынята наступнае рашэнне:


    1. Намінацыя ”Рэха ў будучыню“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Ларыён Ганну, навучэнку ДУА ”Антопальская сярэдняя школа“ Драгічынскага раёна Брэсцкай вобласці (кіраўнік Сулейманава Г.Л.);

Сіманчыка Уладзіслава, навучэнца ДУА ”Пліская сярэдняя школа ім. У.А. Мікуліча“ Жодзінскага раёна Мінскай вобласці (кіраўнік Жукоўская І.С.).



      1. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Якуту Яну, навучэнку ДУА ”Слонімскі раённы цэнтр творчасці дзяцей і молодзі“ Гродзенскай вобласці (кіраўнік Афанасік С.В.);

Пранчака Уладзіслава, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 1 г. Ляхавічы“ Брэсцкай вобласці (кіраўнік Дзянішчык А.А.).



      1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Суботу Максіма, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 78 г. Мінска“ (кіраўнік Казак Н.Б.);

Гулінскую Алёну, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 201 г. Мінска“ (кіраўнікі Курылюк А.Ю., Ганцоўская М.А.);

Яўгель Аксану, навучэнку ДУА ”Вілейская гімназія № 1 ”Логас“ Мінскай вобласці (кіраўнікі Максімовіч А.Г., Касмовіч Т.І.).


      1. Узнагародзіць дыпломам Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі:

Богдана Дзмітрыя, навучэнца ДУА ”Гімназія г. Ганцавічы“ Брэсцкай вобласці (кіраўнік Пашкевіч Н.А.);

Гірса Сямёна, навучэнца ДУА ”Браслаўская сярэдняя школа № 1 імя А.М.Жданава“ Віцебскай вобласці (кіраўнік Бяляўская Л.Ч.);

Голуба Антона, навучэнца ДУА ”Пачатковая школа № 198 г. Мінска“ (кіраўнік Кляцко К.Д.);

Емельянава Дзмітрыя, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 1 імя  Героя Савецкага Саюза П.А. Акуцыёнка г.п. Шуміліна“ Віцебскай вобласці (кіраўнік Емельянава С.У.);

Ермаковіча Сяргея, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Жыткавічы імя А.У. Галавача“ Гомельскай вобласці (кіраўнік Матросава А.С.);

Крупенка Аляксея, навучэнца ДУА ”Ленінскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Краснапольскага раёна“ Магілёўскай вобласці (кіраўнік Ануфрыева М.М.);

Лапко Дзіяну, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 147 г. Мінска“ (кіраўнік Трапашка А.М.);

Неўдах Георгія, навучэнца ДУА ”Цэнтр творчасці дзяцей і моладзі “Ювента“ г. Светлагорска“ Гомельскай вобласці (кіраўнік Кліменок Н.М.);

Салаўёву Ганну, навучэнку ДУА ”Ліцэй № 2 г. Мінска“ (кіраўнік Мінкіна К.А.);

Сіманчыка Нікіту, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Жодзіна“ Мінскай вобласці (кіраўнік Жукоўская І.С.);

Трыбушэўскага Уладзіміра, навучэнца ДУА ”Сярэдняя школа № 1 г. Асіповічы імя Б.М. Дзмітрыева“ Магілёўскай вобласці (кіраўнік Логвін Я.Д.);

Хвалько Дзмітрыя, навучэнца ДУА ”Смаргонскі раённы цэнтр творчасці дзяцей і молодзі“ Гродзенскай вобласці (кіраўнік Шасціракова Н.Г.);

Шышкевіча Юрыя, навучэнца ДУА ”Ясенскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа“ Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік Мікуліч М.М.);

Юрчык Марыю, навучэнку ДУА ”Сярэдняя школа № 7 г. Брэста“ (кіраўнік Кардзюкова М.В.).



    1. Намінацыя ”Крокі дабрыні“.

      1. Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Кашырыну Аляксандру, Маціеўскую Таццяну, навучэнак ДУА  ”Кадзінская сярэдняя школа“ Магілёўскага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік Гаўрыленка А.В.);

Карнееву Анастасію, Ляшук Аляксандру, навучэнак ДУА ”Гімназія № 58 г. Гомеля імя Ф.П. Гааза“ (кіраўнік Горская Т.А.).



      1. Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Русіновіч Алесю, Букліс Ганну, навучэнак ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Валожына“ Мінскай вобласці (кіраўнік Макоўская С.Б.);

Ефімовіч Маргарыту, Жыдаморава Ілью, навучэнцаў ДУА ”Гімназія № 10 г. Мінска“ (кіраўнік Траццяк Л.М.).



      1. Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і каштоўным падарункам:

Мароз Дар’ю, Лісіца Дар’ю, Бычкову Анастасію, навучэнак ДУДА ”Полацкі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“ Віцебскай вобласці (кіраўнік Задаліна Н.У.);

Сівуха Таццяну, Бондараву Ганну, Палтаран Анастасію, навучэнак ДУА ”Рэчыцкі раённы ліцэй“ Гомельскай вобласці (кіраўнік Шабетнік Т.У.);

Андрыеўскую Вераніку, Краўчонак Анжаліку, Уладзіміраву Кацярыну, навучэнак ДУА ”Барсукоўская сярэдняя школа“ Докшыцкага раёна Віцебскай вобласці” (кіраўнік Маскалёнак Т.П.).

6.2.4 Узнагародзіць дыпломам Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі:

Бажэлка Ксенію, Шымель Паліну, навучэнак ДУА ”Ільянская сярэдняя школа імя А.А. Грымаця“ Вілейскага раёна Мінскай вобласці (кіраўнік Мікуліч Л.М., Сэсарава А.І.);

Бакан Карыну, Барадаўка Кацярыну, Падрэз Святлану, навучэнак ДУА ”Сярэдняя школа № 4 г. Чашнікі“ Віцебскай вобласці (кіраўнік Буйлава В.В.);

Болбат Кацярыну, Шышпаронак Вольгу, Гойлік Карыну, навучэнак ДУА ”Макараўскі навучальна-педагагічны комплекс яслі-сад -сярэдняя школа“ Бераставіцкага раёна Гродзенскай вобласці (кіраўнік Будніцкая А.А.);

валанцёрскі атрад ”MAXIMUM - Патрыёт“ ДУА ”Сярэдняя школа № 1 г. Бярозы імя В.Х. Галаўко“ Брэсцкай вобласці (кіраўнік Руціч Г.М.);

валанцёрскі атрад ”Міласэрнасць“ ДУА ”Сярэдняя школа № 97 г. Мінска“ (кіраўнік Савасцянік А.І.);

валанцёрскі атрад ”Цяпло ў далонях“ ДУА ”Трабская сярэдняя школа“ Іўеўскага раёна Гродзенскай вобласці (кіраўнік Махнач Р.С.);

валанцерскі атрад ДУА ”Васькавіцкая сярэдняя школа“ Слаўгарадскага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік Белавусава Ж.В.);

валанцёрскі атрад ДУА ”Гімназія г. Добруша“ Гомельскай вобласці (кіраўнікі Дарошчанка Н.В., Гуцава О.Л., Клімянкова О.В., Цугаева Е.М.);

валанцёрскі атрад ДУА ”Навагуцкая сярэдняя школа“ Гомельскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік Сядая Л.А.);

валанцёрскі атрад ДУА ”Сенненская школа-інтэрнат для дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў“ Сенненскага раёна Віцебскай вобласці (кіраўнік Даукшас С.П.);

валанцёрскі атрад ДУА ”Сярэдняя школа № 1 г. Дзятлава“ Гродзенскай вобласці (кіраўнік Пацыновіч А.М.);

валанцёрскую групу ”Добрыя сэрца“ ДУА ”Палац дзяцей і моладзі ”Арыён“ г. Мінска” (кіраўнік Латыголец І.В.);

валанцёрскую групу ”ЛадьЯ“ ДУА ”Малатковічская сярэдняя школа“ Брэсцкай вобласці (кіраўнік Літвінчук О.С.);

Валееву Карыну, навучэнку ДУА ”Ліцэй г. Клецка“ Мінскай вобласці (кіраўнік Закрута І.М.);

Максімаву Валерыю, Васілевіч Дзіяну, навучэнак ДУА ”Сярэдняя школа № 13 г. Слуцка“ Мінскай вобласці (кіраўнік Сыцько Г.М.);

навучэнцаў аб’яднання па інтарэсах ”Вяселка“ ДУА ”Гродзенскі раённы цэнтр творчасці дзяцей і моладзі“ (кіраўнікі Міськевіч В.В., Пазняк І.І.);

патрыятычны клуб ”Нашчадкі“ ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г. Асіповічы“ Магілёўскай вобласці (кіраўнік Лянчэўскі А.Г.);

Пісарчык Алену, Емяльянчык Кацярыну, Есіпёнак Марыю, навучэнак ДУА ”Гімназія № 75 г. Мінска імя П.В. Масленікава“ (кіраўнік Крыцук Р.А.);



Хілько Вольгу, Жэбрык Караліну, Яроцкую Крысціну, навучэнак ДУА ”Браслаўская гімназія“ Віцебскай вобласці (кіраўнік Хілько Л.В.).


База данных защищена авторским правом ©vuchoba.org 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка