Край гарадзенскі



Дата канвертавання17.06.2016
Памер278.1 Kb.
І абласная навукова-практычная краязнаўчая канферэнцыя вучняў

КРАЙ ГАРАДЗЕНСКІ”

Секцыі 10.30 - 14.00

Рэгламент выступлення на секцыях – 7 хвілін.

Дыскусія – 5 хвілін.

СЕКЦЫЯ 1 – Гродназнаўства ў люстэрку ваеннай гісторыі


  1. Сяргей Тарасенка, 7 клас,гімназія №4 г. Гродна Гарнизон г. Гродно в XII- нач. XX в.

(навук. кіраўнік – Люцік Дз.У.)

  1. Аляксей Карповіч, Андрэй Капчэўскі, Первая мировая война в жизни моего

Лізавета Стэцко, 9 клас, СШ№12 г. Гродна города

(навук.кіраўнік – Тужыліна А.А.)



  1. Яраслаў Грыгенч, 10 клас, СШ№34 г. Гродна История м-района Вишневец и юго-

Восточных окраин г. Гродно в годы I мировой войны.

  1. Анастасія Гаеўская, Валерыя Гайдукевіч, 11 клас Памятные места героев войны 1812 г. на

ліцэй №1 г. Гродна, Гродненщине

(навук. кіраўнік – Белазаровіч В.А., канд. гіст. навук)



  1. Дар’я Парахневіч, Маргарыта Бакун, 11 клас, Первая мировая война. Гродно.

гімназія №1 г. Гродна

(навук. кіраўнік – Бегларян С.М.)



  1. Раман Бугакаў, 10 клас, СШ №38 г. Гродна Техника II Речи Посполитой на (навук. кіраўнік – Адасік К.А.) территории Гродненщины в 1919-1939 гг.

  2. Аксана Хацілоўская, 11 клас, СШ №2 г. Ашмяны Заключительный этап войны 1812 года в

(навук. кіраўнік – Пятрова Л.Г.) Ошмянском уезде

  1. Дзяніс Грахоўскі, Яўген Камінскі, 9 клас, Военные формирования на территории

СШ №6 г. Ліда Северного городка

(навук. кіраўнік – Зеляніна М.П.)



  1. Святлана Чуракоўская, 9 клас, СШ №31 г. Гродна Гродно в годы Первой мировой войны

(навук. кіраўнік – Шанчук Е.Ю.)

СЕКЦЫЯ 2 – Другая Сусветная вайна:людзі, учынкі, памяць


  1. Дзмітрый Сідар, 9 клас, гімназія №1 г. Бярозаўка, Земляки - освободители

(навук. кіраўнік – Мажэйка Н.В.)

  1. Данііл Лянцэвіч, 9 клас, гімназія №3 г. Гродна, Мы памятаем твой подзвіг, Вольга!

(навук. кіраўнік – Жылінская Д.З., Соснарс А.М.)

  1. Дар’я Канецкая,10 клас, Ганна Васько, 9 клас, Людзі з добрым сэрцам (аб падзеях 23 гімназія в. Пагранічны чэрвеня 1941г. на чыгуначнай станцыі

(навук. кіраўнік – Турок Л.А.) Бераставіца)

  1. Паліна Няхаева, 9 клас, СШ№1 г. Ліда Военный и трудовой подвиг Бейзаровой (навук. кіраўнік – Буката В.М.) Нины Степановны

  2. Анастасія Ярмуш, 11 клас, СШ №2 г.п. Рось Партизанская медсестра

(навук. кіраўнік – Канаева Т.А.)

  1. Вера Данілевіч, 8 клас, СШ №2 г. Слонім Генералитет Слонимщины

(навук. кіраўнік – Данілевіч І.У.)

  1. Кацярына Кісель, 11 клас, СШ №2 г. Слонім Исследование проблемы гибели

(навук кіраўнік – Аўсяец Л.У.) командира разведчиков Героя Советского Союза К.С.Гнидаша и его радистки К.Т.Давидюк на Слонимщине

  1. Валерыя Ліцвін, 11 клас, СШ №38 г. Гроднай Партызанскі рух на Скідзельшчыне ў (навук. кіраўнік – Міксель С.А.) гады Вялікай Айчыннай вайны.

  2. Марыя Бараноўская, Дар’я Капылова, Несколько страниц истории

Глорыя Кіпель, 9 клас, СШ №15 г. Ліда партизанского отряда «Искра»
СЕКЦЫЯ 3 – Другая Сусветная вайна:людзі, учынкі, памяць



  1. Дар’я Адамовіч, Уладзіслаў Паўловіч, 8 клас, Герои в небе войны

СШ №5 г. Ваўкавыск

(навук. кіраўнік – Карней Я.А.)



  1. Уладзіслаў Шундрык, 7 клас, СШ №9 г. Слонім Летопись 11 гвардейской прикарпатско-

(навук. кіраўнік – Шынкевіч У.В.) берлинской краснознамённой ордена Суворова II степени отдельной механизированной бригады.

  1. Аляксей Карповіч, Андрэй Капчаеўскі, 9 клас, История Великой Отечественной войны СШ №12 г. Гродна глазами моих одноклассников

(навук. кіраўнік – Тужыліна А.А.)

  1. Эвяліна Бялькевіч, 9 клас, СШ №3 г. Навагрудак Мы памятаем іх имёны…

(навук. кіраўнік – Белуш З.У.)

  1. Дар’я Бяцейка, 6 клас, СШ №13 г. Гродна Шептун Степан Григорьевич

(навук. кіраўнік – Радзевіч В.А.)

  1. Ілона Макулік, 7 клас, СШ г.п. Малая Бераставіца Патрыятычны ўчынак зямляка

(навук. кіраўнік – Эйсмант Т.І.)

  1. Ганна Серада, 11 клас, СШ №2 г. Слонім Места массовых захоронений мирных

(навук. кіраўнік – Аўсяец Л.У.) жителей, замученых фашистами на Слонимщине

  1. Сямён Юхнік, 11 клас, Жыровічскай СШ Мемориальные сооружения Великой

(навук. кіраўнік - Скіба Н.М.) Отечественной войны Слонимского района, как отражение памяти народа.

  1. Таццяна Думіч, 10 клас, СШ №19 г. Гродна Партызанскі рух на Навагрудчыне

(навук. кіраўнік – Балбатун Н.М.)

СЕКЦЫЯ 4 – Памяць пра Першую сусветную вайну на Гарадзеншчыне

  1. Таццяна Стальмашка, 10 клас, гімназія №1 Помнікі і абеліскі падзеям

г. Навагрудак І сусветнай вайны на Гродзеншчыне

(навук. кіраўнік – Кашко І.М.)



  1. Вераніка Басінская, 8 клас, Гудзевічская “А колькі ж за табою слядоў на свеце,

гімназія ЧАЛАВЕК?”

(навук. кіраўнік – Седзянеўская І.І.)



  1. Мікалай Прыходзька, 9 клас, СШ г.п. Алекшыцы Памятники и обелиски, посвящённые

(навук. кіраўнік – Легашчова І.У.) событиям І мировой войны

  1. Яна Жадзейка, 11 клас, СШ №8 г. Ваўкавыска Воинские захоронения Первой

(навук.кіраўнік - Бародзіч М.П.) мировой войны в

Волковысском районе



  1. Дзіяна Ахрымюк, Ваўкавыскі РЦТіКДіМ Воинские захоронения І мировой

(навук. кіраўнік – Колас С.В.) войны на территории Волковысского

района


  1. Таццяна Рудая, Таццяна Мілюк, 9 клас, Памятники, обелиски, захоронения,

Ялуцэвічская д/с-БШ посвящённые событиям Первой мировой

(навук. кіраўнік – Пазняк І.П) войны



  1. Даніэль Брус, гімназія №1 г. Масты, Без срока давности. Воинские

(навук. кіраўнік – Дземешчык, Л.Г.) захоронения Первой мировой войны на Мостовщине

  1. Інэса Браніцкая, 9 клас, Варнянскі д/с-СШ Памяць зямлі

(навук. кіраўнік – Гродзь Л.А.)

  1. Алег Прыгоцкі, 9 клас, Барунская СШ Боруны. По следам Первой мировой

(навук. кіраўнік – Дзерван Г.К.) войны
СЕКЦЫЯ 5 – Старонкі Халакоста на Гарадзеншчыне


  1. Яўгенія Пашэнка, 9 клас, Гімназія №3 г. Гродна Гродзенскае гета

(навук. кіраўнік – Дарашэнка В.М.)

  1. Дарота Куджыцкая, Міхаіл Кузьміч, 10 клас, История нравственных и жизненных

СШ №35 г. Гродна побед Феликса Зандмана

(навук. кіраўнік – Канапелька Г.А.)



  1. Дзмітры Кажамяка, Жана Муханкіна, 10 клас, Праведники Народов Мира

СШ №1 г. Навагрудак Новогрудчины

(навук. кіраўнік – Саракапыт А.В.)



  1. Дзмітры Каролька, 6 клас, СШ №5 г. Навагрудак Новогрудское гетто

(навук. кіраўнік – Макарэвіч Л.А.)

  1. Дарына Палявая, Марта Кірылава, Праведники Мира в Гродно

гімназія №10 г. Гродна,

(навук.кіраўнік – Юдэнка Н.М.)



СЕКЦЫЯ 6 – З Гарадзеншчынай лёсам звязаныя


  1. Анастасія Дуброўка, 11 клас, Гімназія №4 г. Гродна Восприятие личности короля

(навук. кіраўнік – Грамыка В.Г.) Станислава Августа Понятовского в контексте польской истории

  1. Дзіяна Варанюк, 11 клас, Д/с-СШ в. Бакшты Гісторыя малой радзімы ў асобах

(навук. кіраўнік – Парашчук М.Дз.)

  1. Яўген Копаць, гімназія №1 г. Масты На изломе эпох - Н.К. Лисай –

(навук. кіраўнік – Дземешчык Л.Г.) экономист.

  1. Дзмітры Бернат, 10 клас, СШ г.п. Навасёлкі Его имя занесено в Книгу Памяти:

(навук. кіраўнік – Кавыціна Н.Р.) Беняшевич Бронислав Станиславович

  1. Паліна Ўлановіч, 8 клас, СШ №2 г.п. Рось Григорий Иванович Шевяков -

(навук. кіраўнік – Раку Л.І.) директор совхоза «Россь», Герой Социалистического труда

  1. Дар’я Храпавіцкая, 10 клас, СШ №2 г. Шчучын Гродненские губернаторы

(навук. кіраўнік – Шынкевіч Т.К.)

  1. Даніла Панамароў, 6 клас, СШ №5 г. Навагрудак Эпохальные люди Земли (навук. (навук. кіраўнік – Макарэвіч Л.А.) Белорусской

  2. Вольга Рэйшэль, 8 клас, Гудзевічская гімназія Ён праславіў Гудзевічскую зямлю

(навук. кіраўнік – Слаўта Н.М.)

  1. Вольга Лябецкая, Астравецкі раён Іосіф Гашкевіч – перакладчык з в.

Малі

  1. Уладзіслаў Андрушка, 11 класс, гімназія № 1 г.Свіслач Рэвалюцыйная і грамадская

(навук. кіраўнік – Ткачэнка Н.В.) дзейнасць Напалеона Орды

СЕКЦЫЯ 7 – Радаводны і геральдычны пошук


  1. Надзея Шамбер, гімназія №1 г. Масты Родословная моей семьи: страницы

(навук. кіраўнік – Дзямешчык Л.Г.) истории.

  1. Андрэй Антоненка, Масалянскі навучальна- Князі Масальскія – лідары педагагічны комплекс яслі-сад-базавая школа, Гродзенскай шляхты

(навук. кіраўнік – Румак Г.У.)

  1. Аляксей Масько, Масалянскі навучальна- Князі Масальскія

педагагічны комплекс яслі-сад-базавая школа,

(навук. кіраўнік – Румак Г.У.)



  1. Анастасія Пасюк, 9 клас, гімназія №4 г. Гродна Герб О’ Биен де Ласси: история

(навук. кіраўнік – Грамыка В.Г.) формирования и толкования

  1. Рэната Дзяковіч, 10 клас, СШ №3 г.п. Бярозаўка Род сям’і Столе

(навук. кіраўнік – Матусевіч Т.У.)

  1. Дзіна Заруба, 7 клас, СШ №3г. Шчучын Мой род, мая сям’я

(навук. Кіраўнік – Рудая В.Зд.)

  1. Караліна Кузікевіч, 5 клас, СШ №12 г. Гродна Значение фамилий моих

(навук. кіраўнік – Дзідэнка Л.В.) одноклассников

  1. Анастасія Ўтлік, 11 клас, СШ №2 г. Слонім Семья Кринчик-Лебецких в ХХ (навук. кіраўнік – Аўсяец Л.У.) столетии

  2. Вікторыя Грамыка, 10 клас, СШ №32 г. Гродна Городская геральдика

(навук. кіраўнік – Занеўскі С.В) Гродненщины: принципы построения гербов

  1. Юлія Дуброўская, 10 клас, Яніна Радавод уладальнікаў Падароска

Шыдлоўская, 9 клас, Падароскі д/с-СШ

(навук. кіраўнік – Місько М.М.)


СЕКЦЫЯ 8 – Гісторыя гаспадаркі края



  1. Жана Паўлоўская, 11 клас, СШ №2 г. Ашмяны Социально-экономическое развитие г.

(навук. кіраўнік – Пятрова Л.Г.) Ошмяны в ХІХ-нач. ХХ века

  1. Канстанцін Грамыка, 9 клас, гімназія №4 Использование водных ресурсов р.

г. Гродна Лососянка в хозяйственной деятельности (навук. кіраўнік – Грамыка В.Г) (пос.т. XVIII- п.т.ХІХ вв.)

  1. Ала Галубовіч, 11 клас, СШ №2 г.п. Рось Развитие Росского комбикормового

(навук. кіраўнік – Канаева Т.А.) завода

  1. Лізавета Лішык, 11 клас, СШ №11 г. Гродна Предприятие «КОНТЭ СПА»:

( навук. кіраўнік – Севярынава А.І) становление, развитие, перспективы

  1. Ганна Зінкевіч, 10 клас, Варнянскі я/с - СШ Па слядах экспедыцыі графа Тышкевіча

(навук. кіраўнік – Гродзь Л.А.)

  1. Кацярына Хомка, 7 клас, Гудзевічская гімназія Гістарычная сядзіба Яблынова

(навук. кіраўнік – Шчарбіна С.А.)

  1. Лізавета Палтаржыцкая, 10 клас, З гісторыі паноў Яцкоўскіх і іх уладанняў

Альхоўская сярэдняя школа

(навук. кіраўнік – Саўко Л.У.)



  1. Дзмітрый Забалоцкі, Аляксей Каліноўскі, Ад калгаса імя Мічурына да філіяла

2 клас, Нязбодзічскі д/с – ПШ “Нязбодзічы”

(навук. кіраўнік –Казімерчык А.П.)



  1. Вераніка Анісеня, 9 класс, гімназія № 1 Рамёствы маіх продкаў

г.Свіслач

(навук. кіраўнік – Лысевіч В.А.)



  1. Уладзіслава Лучшава, 8 клас, гімназія № 1 Кірмаш у Свіслачы як цэнтр мястэчкавай

Г.Свіслач культуры

(навук. кіраўнік – Стульгіс Л.В.)



СЕКЦЫЯ 9 – Гісторыя педагогікі Гарадзеншчыны


  1. Вікторыя Адамоніс, 11 клас, гімназія №5 г. Гродна Внутренний распорядок гимназии

(навук. кіраўнік – Някрэвіч Н.Ф.) г. Гродно конца ХІХ – нач. ХХ вв.

  1. Івона Ігнатовіч, 7 клас, Макараўскі я/с- СШ Цана чалавека – справы яго (пра

(навук. кіраўнікі – Мазавецкая С.У., Панкевіч А.В.) У.І. Трафіменкава)

  1. Ілона Грушко, Антаніна Пацыка, 10 клас, История гимназии №10 г. Гродно -

Гімназія №10 г. Гродна элемент культурно-исторического

(навук. кіраўнік – Бараноўскі Д.Н.) наследия Городницы



  1. Анастасія Бернат, 7 клас, я/с-базавая школа Талентамі поўніца Ашмянская

в. Навасёлкі зямля

(навук. кіраўнік – Пяркоўская Т.І.)



  1. Юлія Шаўцова, 10 клас, гімназія №2 г. Навагрудка Роль педагога-новатора в

(навук. кіраўнік – Казлова М.У.) повышении пристижа педагогической профессии

(о В.Г. Гахович)



  1. Анастасія Крэўчык, 9 класс, СШ № 3 г.Свіслач Вучоныя-выкладчыкі і выпускнікі

(навук. кіраўнік – Пясецкі А.В.) Свіслацкай гімназіі

  1. Юлія Дудко, 11 клас, ліцэй №1 г. Гродна Поэт и педагог Якуб Будовский

(навук. кіраўнік – Белазаровіч Л.П.)
СЕКЦЫЯ 10 – Населеныя пункты Гарадзеншчыны


  1. Ангеліна Капуста , 7 клас, Геранёнская СШ, Гісторыя развіцця в. Геранёны

(навук. кіраўнік – Гускі Я.Т.) ў XV – пач. ХХ стст.

  1. Марыя Барыш, выпускніца, Дар’я Дзікевіч, Беларуская в. Матылі ў складзе

9 клас гімназія г. Шчучына польскай дзяржавы ( 1921-1939)

(навук. кіраўнік – Гайда Ж.Г.)



  1. Яна Сцефаноўская, Карыліна Калышка, 10 клас, Трабы ў пошуках страчаных імён

Трабская СШ

(навук. кіраўнік – Махнач Р.С.)



  1. Міхаіл Андала, 1 клас, СШ№2 г. Масты Вёсачка Дашкаўцы

(навук. кіраўнік – Бэкман Т.М.)

  1. Кірыл Бандолік, 11 клас, Любчанская СШ Любча – летапісная сталіца

(навук. кіраўнік – Борыс Т.А.) ліцвінаў

  1. Дар’я Жыжыч, Дар’я Гарцун, Юрацішкаўская Юрацішкі між мінулым і будучым

СШ-я/с

(навук. кіраўнік – Дуніч Г.П.)



  1. Дар’я Швабовіч, 10 клас, Мураванаашмянкаўская Неисчерпаемые источники

ВВК –я/с- СШ истории Мурованой Ошмянки

(навук. кіраўнік – Супрановіч В.С.)



  1. Анастасія Гірыновіч, 10 клас, Сяргей “Мой родны кут, як ты мне Сільвановіч, 7 клас, Пятрэвіцкі ВПК/я/с-СШ мілы..”

(навук. кіраўнік – Гірыновіч Т.У.)

  1. Ігар Маер, Дзяніс Горбач, Дварчанская СШ Гісторыя населеных пунктаў маёй

(навук. кіраўнік – Маер С.М.) мясцовасці


СЕКЦЫЯ 11 – Гродназнаўства: старонкі мірнага часу

  1. Арцём Руднік, 9 клас, СШ №35 г. Гродна Мікрараён Паўднёвы г. Гродна:

(навук. кіраўнік – Кавальчук В.М.) экскурс у гісторыю і сучаснасць

  1. Аляксандр Радзівонаў, 11 клас, СШ№20 г. Гродна Архiтэктурна-планiровачная

(навук. кіраўнік – Кухарчык Н.А) сicтэма Гароднi XVI ст.

  1. Канстанцін Кузюта, Уладзіслаў Кузюта, История деревни и имения

8 клас, гімназія №4 г. Гродна, Коробчицы

(навук. кіраўнік – Люцік Д.В.)



  1. Аляксандра Зінкевіч, 9 клас, гімназія №1 г. Гродна К истории возникновения и развития

(навук. кіраўнік – Бабахава Г.С.) колёсного транспорта в г. Гродно

(30-е гг.ХІХ – 80-е гг. ХХ вв.)



  1. Ганна Церешка, 11 клас, гімназія №4 г. Гродна История фотографии в г. Гродно

(навук. кіраўнік – Грамыка В.Г.)

  1. Юры Жмуранкоў, 11 клас, СШ №35 г. Гродна Карпюк А.Н. – партызан, педагог,

(навук. кіраўнік – Пачыбат І.І.) пісьменнік, заслужаны, дзеяч культуры

  1. Марыя Вайтовіч, 10 клас, СШ №38 г. Гродна Еврейский женский костюм 1918-

(навук. кіраўнік – Адасік К.А.) 1939 гг. (на примере гимназии Тарбут г. Гродно)

  1. Марыя Ліпай, 11 клас, гімназія №6 г. Гродна Роль музейной комнаты в

(навук. кіраўнік – Карп В.А.) формировании гражданско-

патриотических качеств личности учащегося



  1. Вікторыя Дваранская, 11 клас, СШ № 2 г.Ашмяны Асаблівасці развіцця адукацыі і

(навук. кіраўнік – Апанэль А.І.) кнігадруку ў Ашмянскім павеце ў XVI ст


СЕКЦЫЯ 12 – Архітэктура Гарадзеншчыны


  1. Гражына Панкевіч, 10 клас, Рагозніцкая СШ Рагозніца: тут жыве гісторыя

(навук. Кіраўнік – Панкевіч В.І.)

  1. Канстанцін Грамыка, 9 клас, гімназія №4 г. Гродна Джузеппе Сакко: наследие (навук. кіраўнік – Грамыка В.Г.)

  2. Марыя Ліпай, 11 клас, Гімназія №6 г. Гродна Архитектурные стили г. Гродно

(навук. кіраўнік – Карп В.А.)

  1. Дзіяна Валошык, 9 клас, гімназія г. Шчучын Из истории д. Кульбачино

(навук. кіраўнік – Лісоўская А.Я.)

  1. Таццяна Гваздоўская, 7 клас, гімназія г. Шчучын Вялікамажэйкаўская сядзіба

(навук. кіраўнік – Гайда Ж.Г.)

  1. Віялета Пракаповіч, 11 клас, Паляцкішская Старонкі гісторыі маёнтка

сярэдняя школа,

(навук. кіраўнік – Ладыш В.А.)



  1. Андрэй Славінскі, 10 клас, Вольга Славінская, Дворянские усадьбы. Имение

  1. клас, СШ №3 г. Слонім Грибово

(навук. кіраўнік – Славінская Т.Р.)

  1. Надзея Кіклевіч, Валерыя Казлова, 11 клас, Гісторыка-архітэктурная

СШ №4 г. Навагрудак спадчына захаванне і

(навук. кіраўнік – Мазура А.Я.) выкарыстанне



  1. Алёна Кандрашова, 10 клас, гімназія №6 г. Гродна Архитектурные стили г. Гродно

(навук. кіраўнік – Карп В.А.)

СЕКЦЫЯ 13 – Выяўленчае мастацтва Гарадзеншчыны

  1. Ірына Квятко, 11 клас, гімназія №4 г. Гродна Живопись гродненских мастеров в (навук. кіраўнік – Грамыка В.Г.) нач. XXI века

  2. Ганна Церешка, 11 клас, гімназія №4 г. Гродна Путь художника: Нелли О’Бриен де

(навук. кіраўнік – Грамыка В.Г.) Ласси

  1. Лізавета Богуш, 9 клас, гімназія №7 г. Гродна Каранаваныя абразы Маці Божай (навук.кіраўнік – Ватыль В.І.) на Гродзеншчыне

  2. Ганна Швед, 10 клас, гімназія г. Шчучын Людзі мастацтва Шчучыншчыны

(навук. кіраўнік – Пасюта А.В.)

  1. Лізавета Агей, 11 клас. ГрГГ, Арт-галереи г. Гродно (1990-2010)

(навук. кіраўнік – Калашнікава Н.Б.)

  1. Анастасія Драгун, 9 клас, Ёдкаўская СШ Б. Ямант – першыя крокі

(навук. кіраўнік – Агарка С.А.) спасціжэння мастака

  1. Вераніка Жаброўская, Людміла Паплаўская, Вітольд Карпыза – ахоўнік

Дар’я Чупрэта, 11 клас, СШ №8 г. Ваўкавыск Ваўкавышчыны

(навук. кіраўнік – Пажарка І.І.)



  1. Аляксандра Другавец, Юлія Крылова

Валерыя Карнялюк, Вольга Баброва, 9 клас Алесь Ліпень – рысы прыгожага

гімназія №1 г. Гродна жыцця

(навук. кіраўнік – Карнялюк В.Р.)


СЕКЦЫЯ 14 – Літаратурная Гарадзеншчына


  1. Дар’я Якун, гімназія №1 г. Масты Особенности творческой манеры поэтов (навук. кіраўнік – Грышанкоў В.З.) Мостовщины

  2. Паліна Далінчук, 8 “О”клас, Эліза Ажэшка і Гродзеншчына

гімназія №4 г. Гродна

(навук. кіраўнік – Мянько А.А.)



  1. Кацярына Сачко, 8 клас, гімназія №1 Адам Міцкевіч, як “геній памежжа

г. Навагрудак культур”

(навук. кіраўнік – Малуха Л.М.)



  1. Аляксандр Свідэрскі, 8 клас, Свет паэзіі Дануты Бічэль

СШ-д/с в. Жэмыслаўль

(навук. кіраўнік – Жыжыч Г.Я.)



  1. Лізавета Гіль, Таццяна Саўчук, 11 клас, “Гродненская Одиссея” Всеволода

ліцэй №1 г. Гродна Крестовского

(навук. кіраўнік – Белазаровіч Л.П.)



  1. Алёна Прусевіч, 11 клас, СШ №2 г. Слонім Мастацка-навуковая дзейнасць Алеся

(навук. кіраўнік – Аўсяец Л.У.) Якімовіча

  1. Ігар Калянчук, 10 клас, СШ в. Лунна Лунна і ваколіцы ў рамане Э.Ажэшкі

(навук. кіраўнік – Лука А.В.) “Над Нёманам”

  1. Вольга Асцюкевіч, 11 клас,

Яўгенія Грамадская, 9 клас, Мілявіцкі Застаецца наша слова, застаемся ў слове мы..

ВПК – д/с-СШ

(навук.кіраўнік – Андала Л.У.)


  1. Паліна Івашкевіч, 10 клас, Спондаўская СШ Духоўна-эстэтычныя погляды

(навук. кіраўнік – Памецька А.З.) Казіміра Сваяка ў творы “Мая ліра”

  1. Кацярына Буча, 10 клас, Масалянская д/с-СШ Упарты нашчадак Багрыма і

(навук. кіраўнік – Румак Г.У.) Багдановіча

СЕКЦЫЯ 15 – Этнаграфія Гарадзеншчыны


  1. Святлана Жамайтук, 10 клас, Бастунскі я/с-СШ Вясельны абрад у в. Бастуны:

(навук. кіраўнік – Юзвік Т.С.) гісторыя і сучаснасць

  1. Таццяна Кулакова, Бераставіцкая СШ Фольклорные традиции

(навук. кіраўнік – Кулакова А.А.) Берестовицкого края

  1. Валерыя Буцько, 9 клас, гімназія №4 г. Гродна Гісторыя і развіццё

(навук. кіраўнік – Грыгаровіч С.М.) беларускай

нацыянальнай вышыўкі.

Арнамент.


  1. Віялета Каляндовіч, 8 клас, гімназія №4 г. Гродна Вобразы-сімвалы каліны ў

(навук. кіраўнік – Хобец Л.М.) вясельных

песнях Панямоння



  1. Анастасія Супрун, 9 клас, гімназія №4 г. Гродна Беларускае нацыянальнае адзенне: (навук. кіраўнік – Грыгаровіч С.М.) жаночы касцюм

  2. Марыя Хурсевіч, 7 клас, гімназія №4 г. Гродна Народныя абрады Гродзеншчыны

(навук. кіраўнік – Сачко Ж.Г.)

  1. Арцём Дабрэнка, 10 клас, Канюхоўская д/с-СШ Вясельныя традыцыі на (навук. кіраўнік – Шчука В.Л.) Гродзеншчыне ( ХІХ – пач.

ХХ стст.)

СЕКЦЫЯ 16 – Флора і фауна Гарадзеншчыны


  1. Алёна Калантай, гімназія №1 г. Масты Представители рода Клён в зелёных насаждениях г. (навук. кіраўнік – Ярэц І.С.) Мосты

  2. Аліна Герасімчук, 11 клас, гімназія г. Шчучына Видовое разнообразие редких деревьев

(навук. кіраўнік – Шэйгеревіч В.І.) г. Щучина и его окрестностей

  1. Андрэй Чэрэмісін, 11 клас, СШ №26 г. Гродна Влияние факторов среды на видовое разнообразие

(навук. кіраўнік – Даўгун Т.Я., Чешуекрылых

кансл. – Рыжая А.В., канд. біял. навук)



  1. Ілля Шанчук, 6 клас, Ражанкаўскі дзіцячы Лішайнікі

сад-сярэдняя школа

(навук. кіраўнік – Шпіль А.Я.)



  1. Павел Буры, 7 клас, Канюхоўскі д/с-СШ Жамчужына гарадзенскай Свіслачы

(навук. кіраўнік – Бурая М.Р.)

  1. Антон Юркойць, 8 клас, Варнянскі д/с – СШ Атлантический лосось в реках Островецкого района

(навк. кіраўнік – Юркойць А.І.)

  1. Анастасія Акулевіч, Яўгенія Філітовіч, Особенности гнездования городской ласточки

Мікіта Крачко, 7 клас, Селявічскі я/с-БШ в д. Селявичи Слонимского р-на

(навук. кіраўнік – Клёсаў С.К.)



  1. Эвеліна Маркушэўская, Кацярына Пучкова Можевеловая роща – уникальный природный

9 клас, Селявічскі я/с-БШ уголок Слонимщины

(навук. кіраўнік – Клёсаў С.К.)



СЕКЦЫЯ 17– Экалагічны стан Гарадзеншчыны


  1. Вікторія Крупічовіч, Аксана Хацілоўская, Исследование экологического состояния родника в

11 клас, СШ №2 г. Ашмяны лесопарке “Сухая”

(навук. кіраўнік – Ламака В.П.)



  1. Руслан Зубель, 11 клас, Аляксандра Проект благоустройства родника

Ластоўская, 8 клас, Воранаўская СШ

(навук. кіраўнік – Коска Г.А., Падгайна Е. В.)



  1. Юлія Кацялкова, Юлія Гаўрылік, Экологическая культура молодёжи

СШ №31 г. Гродна

(навук. кіраўнік – Кітус Л.Л.)



  1. Ксенія Карэнка, 8 клас, МРЦТДіМ Экономическая целесообразность переработки

(навук. кіраўнік – Галубовіч Л.А.) твёрдых бытовых отходов

  1. Дзмітры Яўхімік, Эвеліна Маркушэўская, Вывучэнне крыніц сваёй мясцовасці

Кацярына Пучкова, 9 клас, Селявічскі я/с-БШ

(навук. кіраўнік – Клёсаў С.К.)



  1. Алёна Гутавец, Анастасія Дубіцкая, 9 клас Пространственно-временная структура и динамика

Бераставіцкая СШ орнитофауны урбонизированных территорий

(навук. кіраўнік – Жукава Н.В.)



  1. Мілена Азбукіна, Дар’я Баготава, Виртуальная экскурсия «Прибрежная

Анастасія Макарэвіч, Анастасія Меламед растительность Гродненщины”

Юлія Рукша, СШ №6 г. Гродна

(навук. кіраўнік – Карпенка В.Г.)



  1. Скібіцкая Наталля, 8 клас, Вярдомічскі я/с-СШ Мікраміцэты наваколляў аграгарадка Вярдомічы

(навук. кіраўнік – Алюшкевіч Г.І.)
СЕКЦЫЯ 18– Геаграфія Гарадзеншчыны


  1. Ангяліна Гарапучык, гімназія №1 г. Масты Исследование малой р. Зельвянка

(навук. кіраўнік – Мамовіч Дз.П.)

  1. Марыя Рыжкевіч, 10 клас, гімназія Дуга Струве: путь к Всемирному наследию

№ 9 г. Гродна

(навук. кіраўнік – Мазайла А.М.)



  1. Вераніка Седач, Дубненская СШ Памятник природы – обнажение «Дубно»

(навук. кіраўнік – Халько Р.А.)

  1. Анжэліка Гагалушка, Анастасія Ігнатовіч, Дороги Лидчины

Анастасія Леўкавец, 11 клас, СШ №15 г. Ліда

(навук. кіраўнік – Конан Л.М.)



  1. Кацярына Ульдзіновіч, 11 клас, СШ в. Гнёзна Природные жемчужины района моего

(навук. кіраўнік – Рудакоўская А.А.)

  1. Кацярына Валенцюкевіч, Гарадзечынскі ВПК “О, Навагрудскі край мой, родны дом…”

(навук.кіраўнік – Аляшкевіч В.А.)
СЕКЦЫЯ 19 – Лінгвістычнае краязнаўства Гарадзеншчыны


  1. Ксенія Каваленка, 10 клас, Вялікабераставіцкая Вуліцамі роднага пасёлка

СШ, (навук. кіраўнік – Каваленка Н.М.)

  1. Маргарыта Атока, 11 клас, СШ в. Гнёзна Мікратапанімія роднай гаворкі

(навук. кіраўнік – Валюк В.Т.) (в. Дзергачы)

  1. Таццяна Шмароўская, 11 клас, Семантычная структура тапонімаў

СШ- д/с в. Макараўцы Бераставіччыны

(навук. кіраўнік – Мазавецкая С.У.)



  1. Ганна Квасоўка, 11 клас, гімназія №4 г. Гродна Урбонімы г. Гродна

(навук. кіраўнік – Грыгаровіч С.М.)

  1. Таццяна Янча, 10 клас, Дакурніцкі я/с-СШ У сёлах імёны, як гукі цымбалаў

(навук. кіраўнік – Завацкая М.К.)

  1. Аляксандр Шурмей, 11 клас, СШ №1 г. Ліда Таямніцы Лідскай зямлі

(навук. кіраўнік – Сурконт Т.М.)

  1. Іванюк Марыя, 9 клас, Дабравольскі я/с-СШ Вывучэнне мапонімаў на тэрыторыі (навук. кіраўнік – Казімерчык А.П) Дабравольскага сельскага Савета

  2. Верабей Дар’я, 9 клас, Грынкоўскі я/с-СШ Тапаніміка вёска Грынкі і

(навук. кіраўнік – Барэль С.П.) бліжэйшых мясцін. Слоўнік

мясцовых назваў


СЕКЦЫЯ 20 – Турысцка-рэкрэацыйны патэнцыял Гарадзеншчыны


  1. Васіль Валодзін, 9 клас, гімназія №1 г. Гродна Динамика развития и туристско-(навук. кіраўнік – Белаўсава Г.І.) экскурсионный потенциал СПК

«Прогресс»

  1. Аляксей Галуза, 9 клас, СШ №28 Форты г. Гродно , как туристический

(навук. кіраўнік – Рабкова Е.А.) объект

  1. Эла Бегларян, 11 клас, гімназія №1 г. Гродна Гродно – музей под открытым небом

(навук. кіраўнік – Бегларян С.М.)

  1. Вераніка Жаброўская, Людміла Паплаўская, Сакральныя аб’екта Выўкавыскага Дар’я Чупрэта, 11 клас, СШ №8 г. Ваўкавыск раёна, адлюстравыныя ў творчасці

(навук. кіраўнік – Пажарка І.І.) Вітольда Карпызы

  1. Артур Альшэўскі, 8 клас, СШ №3 г. Ваўкавыск Еврейское, культурно-историческое

(навук. кіраўнік – Дзерэвянкіна В.М.) наследие г. Волковыска, как

объект туризма



  1. Таццяна Апанас, 10 клас, СШ №5 г. Ліда, Семь жемчужин г. Лиды

(навук. кіраўнік – Макшыла Г.М.)

  1. Пусташыла Яўген, 9 клас, гімназія №1 г. Гродна Туристические возможности

(навук. кіраўнік – Белаўсава Г.І.) Гродненского УР на участке Доргунь

  1. Дзмітрый Асіюк, 10 клас, СШ № 2 г.Свіслач Брэнд Свіслачскага раёна

(навук. кіраўнік – Асіюк В.Ф.)
СЕКЦЫЯ 21 – Турсцкия маршруты па Гарадзеншчыне



  1. Валянціна Янцэвіч, Валерыя Карнялюк Туристические маршруты

  1. клас, гімназія №1 г. Гродна Гродненщины

(навук. кіраўнік – Белаўсава Г.І.)

  1. Ганна Бузук , 7 клас, СШ №5 г. Навагрудак Дорогой веры

(навук. кіраўнік – Макарэвіч Л.А.)

  1. Павел Гардзей, Аляксандар Радзюкевіч, “Бераставіцкі рай” – вопыт 10 клас, Вялікаэйсмантаўская СШ турыстычнага маршруту

(навук. кіраўнік – Калеснік Л.Р.)

  1. Надзея Смурага, 9 клас, СШ №8 г. Ваўкавыск Малое «золотое» кольцо

(навук. кіраўнік – Літоўка А.С.) Волковыщины

  1. Вікторыя Бабіч, 7 клас, Вікторыя Часнойць, Астравеччына культурная

8 клас, (навук. кіраўнік – Мацкевіч С.І.)

  1. Юлія Красоўская, 8 клас, СШ №2 гп.Рось Экскурсионный маршрут по

(навук. кіраўнік – Раку Л.І.) памятникам культурного

наследия г.п. Рось



  1. Елізавета Князева, 9 кл, І гісторыя ў іх ажывае…

Сікор Анастасія, 11 кл. (віртуальны тур па помніках горада)

(навук.кіраўнік – Малафей І.І.)




СЕКЦЫЯ 22 – Гарадзеншчына канфесійная


  1. Кацярына Радзевіч, Ілля Леановіч, Тайны прошлого и настоящего

Максім Данілецкі, Валерыя Гурская, 4 клас, Свято-Георгиевской церкви

СШ №17 г. Ліда

(навук. кіраўнік – Гарох Т.М.)


  1. Яна Сцефаноўская, 10 клас, Трабская СШ Каталіцкі касцёл у Трабах на

(навук. кіраўнік – Махнач Р.С.) пераломных этапах гісторыі

  1. Ксенія Будзько, 8 клас, гімназія №2 г. Гродна Деятельность Гродненского

(навук. кіраўнік – Бароўская І.Л.) православного братства в годы

I мировой войны



  1. Юлія Латухоўская, 11 клас, СШ №8 г. Гродна Белорусская католическая

(навук. кіраўнік – Давыдзік Н.В.) церковь на Гродненщине

в годы Второй мировой войны



  1. Юлія Дадаян, 10 клас, СШ №38 Судьба гродненской святыни в годы

(навук. кіраўнік – Стасюк Л.А.) I мировой войны

  1. Марыя Пяцельчыц, 11 клас, гімназія №4 г. Гродна Историческая и архитектурная

(навук. кіраўнік – Грамыка В.Г.) ценность костёла Св. Петра

и Св. Павла на ул. Репина г. Гродно



  1. Алеся Прыхач, 8 клас, гімназія г. Смаргонь, Смаргоньская знічка

(навук. кіраўнік – Прыхач У.У.)

СЕКЦЫЯ 23 – Людзі зямлі Гарадзенскай


  1. Паліна Матылевіч, 9 клас, гімназія №1 г. Іўе В.С. Шутов и его деятельность

(навук. кіраўнік – Базевіч Т.А.)

  1. Маргарыта Бекіш, 10 клас, гімназія г. Шчучын С.Б. Юндилл: след человека- след (навук. кіраўнік – Лісоўская А.Я.) жизни

  2. Дзіяна Прымачук, 8 клас, гімназія №9 г. Гродна Маці, што нарадзіла генія

(навук. кіраўнік – Аўгусціновіч Т.В.,канс. –

Мазайла А.М.)



  1. Ангеліна Кірушына, 8 клас, СШ №3 г. Ваўкавыск Снится мне маленький город…

(навук. кіраўнік – Дзерэвянкіна В.М.)

  1. Ігар Козел, Раман Грыгарчук, 11 клас, Люди земли Гродненской -

СШ №26 г. Гродна Лариса Гениюш и Лев Бакст

(навук. кіраўнік – Колбік С.Ч.)



  1. Кацярына Шынкевіч, 8 клас, СШ №23 г. Гродна Роля жанчын у беларускім

(навук. кіраўнік – Грэцкая І.А.) нацыянальным руху (к. ХІХ-пач. ХХ

стст.)


  1. Аксана Кранкоўская, 10 клас, Гудагайская СШ Сяркоў Іван Мікалаевіч:

(навук. кіраўнік – Васілёнак М.К.) краязнаўца зямлі Гудагайскай

  1. Анастасія Данільчык, 8 клас, «Масалянскі Ваўкавыская маршалкоўна -

навучальна-педагагічны комплекс яслі-сад- нацыянальная гераіня

базавая школа, Польшчы

(навук. кіраўнік – Румак Г.У.)


  1. Ульяна Супрановіч, 3 клас, СШ в. Мураваная Кукольных дел мастер -

Ашмянка, (навук. кіраўнік – Швабовіч М.Ю.) Тихомирова Анна Романовна


СЕКЦЫЯ 24 – Землі Гарадзеншчыны ў Першай сусветнай вайне

  1. Дар’я Грыб, 11 клас, Любчанская СШ «Становішча мястэчка Любча Навагрудскага

(навук. кіраўнік – Барыс Т.А.) павета ў часы Першай сусветнай вайны”

  1. Георгій Фалечык, 9 клас, Навагрудчына, як усходняя мяжа

гімназія №1 г. Навагрудак Першай сусветнай вайны

(навук. кіраўнік – Малуха Л.М.)



  1. Кацярына Грыпіч, 9 клас, СШ №5 г. Слонім Слоним накануне и в первый год

(навук. кіраўнік – Жукоўская С.В.) великой войны

  1. Бажэна Ліцвіновіч, 9 клас, Ваўпянская СШ, Гісторыя Воўпы ў дакументах 1914-

  2. (навук. кіраўнік – Кудрык Т.Д.) 1915гг.

  3. Яўген Ніканаў, 8 клас, гімназія № 4 г. Гродна Роль г. Гродно в начале І мировой

(навук. кіраўнік – Люцік Д.В.) войны

  1. Юлія Асіповіч, 11 клас, СШ №3 г. Дзятлава Гродненщина в годы І мировой

(навук. кіраўнік- Белашэвіч В.М.) войны

  1. Ілона Грыцевіч, 10 клас, Наваельнінская СШ Мой край в годы І мировой войны

(навук. кіраўнік – Савасцюк Г.А.)

  1. Алеся Стэфановіч, 10 клас, Гудагайская СШ События Первой мировой войны на

(навук. кіраўнік – Васілёнак М.К.) территории земли гудогайской

  1. Надзея Антуневіч, 9 класс, гімназія № 7 Сморгонь в годы Первой мировой войны:

г.Гродна трагедия, героизм, память

(навук. кіраўнік – Ватыль В.І.)



СЕКЦЫЯ 25 – Людзі Гарадзеншчыны на Першай сусветнай вайне

  1. Павел Капіца, 9 клас, Д/с-СШ в. Канюхі «Неизвестные имена известной войны: Платон

(навук. кіраўнік – Шчука В.Л.) Алексеевич Лечицкий»

  1. Паліна Барысік, 10 клас, СШ №8 г. Слонім Бежанцы Першай сусветнай – лёс маёй сям’і

(навук. кіраўнік – Кахноўская Л.М.)

  1. Наталля Рамушкевіч, Крысціна Бойка, Бежанцы з Бераставіччыны: лёсы

9 клас, Старадворацкі д/с – БШ пакрамсаныя вайной

(навук. кіраўнік – Фрыдэль А.У.)



  1. Юлія Шэстак, 10 клас, СШ №7 Солдат Преображенского полка

г. Ваўкавыска

(навк. кіраўнік – Заяц І.Б.)



  1. Анастасія Бакавец, 8 клас, гімназія І сусветная вайна на Выўкавышчыне

№2 г. Ваўкавыска і лёсы нашых землякоў

(навук. кіраўнік – Лантух С.А.)



  1. Аляксандра Ўрбановіч, 10 клас, Нашы землякі – удзельнікі Першай

Гімназія №1 г. Дзятлава сусветнай вайны

(навук. кіраўнік – Нагавонская Ж.С.)



  1. Аляксей Трот, 8 клас, СШ №3 г. Ашмяны Повязь часоў на Ашмяншчыне: першая

(навук. кіраўнік – Шведава-Юніцкая В.В.) сусветная вайна ў гісторыі маёй сям’і

  1. Сяргей Крэчка, 10 клас, Каралінская СШ Сталенне асобы і форміраванне

(навук. кіраўнік – Крэчка А.І.) грамадзяніна праз цяжкія жыццёвыя

выпрабаванні



  1. Таццяна Дукі, 10 клас. СШ №5 г. Ліда Эхо Первой мировой войны на Гродненщине: (навук. кіраўнік – Мякшыла Г.М.) трагические судьбы и немые свидетели

СЕКЦЫЯ 26 – Ваенныя дзеянні Першай сусветнай вайны


  1. Антон Грынкевіч, Аляксей Ляшчэвіч, 10 клас, Лідскі аэрадром ў гады Першай

СШ №1 г. Ліда, сусветнай вайны

(навук. кіраўнік – Буката В.М.)



  1. Лаздзінш Мікіта, Канстанцін Грамыка, 9 клас, Гродненская крепость в начальный

гімназія №4 г. Гродна Период первой мировой войны

(навук. кіраўнік – Грамыка В.Г,)



  1. Аліна Тамашчык, 11 клас, гімназія №4 г. Гродна Мазурское сражение в годы Первой

(навук. кіраўнік – Грамыка В.Г.) мировой войны. Причины гибели ХХ армии

  1. Генадзь Асмольскі, 10 клас, гімназія №1 г. Ашмяны Шаг в бессмертие или история одного

(навук. кіраўнік – Ларыёнава Л.А.) полёта

  1. Дар’я Вераціла, 10 клас, гімназія №1 г. Ліда Судьба 172-го пехотного Лидского (навук. кіраўнік – Канапацкая С.М.) п олка в годы Первой мировой войны

  2. Павел Зубель, 8 клас, СШ №3 г. Свіслач, Гергиевские кавалеры из Гродненщины

(навук. кіраўнік – Пясецкі А.В.) – участники Первой мировой войны

  1. Васіль Рацкевіч, 9 клас, Галавічпольскі д/с –СШ Земляки – участники Первой мировой (навук. кіраўнік – Паўлюкевіч М.Л.) войны

  2. Вераніка Макар, Елізавета Шлімакова, 9 клас Первая Мировая война

СШ № 37 г.Гродна

(навук. кіраўнік – Кабылянская А.І)



  1. Дар’я Хілько, 9 клас, СШ № 37 г.Гродна Беларусь у гады Першай сусветнай

(навук. кіраўнік – Кабылянская А.І) вайны
СЕКЦЫЯ 27 – Землі Гарадзеншчыны ў Першай сусветнай вайне

  1. Дар’я Юшчык, 10 клас, гімназія №1 г. Зэльва, Зэльва ў гады Першай сусветнай

(навук. кіраўнік – Вяселуха А.М.) вайны

  1. Марыя Алянцыновіч, 9 клас, СШ в. Юрацішкі Мой край у гады Першай

(навук. кіраўнік – Дуніч Г.П.) сусветнай вайны

  1. Віктар Яцкевіч, Жаміслаўскі д/с-БШ Жамыслаўль ў гады І сусветнай

(навук.кіраўнік – Пахомаў С.В.) вайны

  1. Наталля Філон, 10 клас, СШ в. Ліпнішкі Ивьевщина в годы Первой мировой

(навук. кіраўнік – Гарбач Т.В.) войны

  1. Яўген Кандратовіч, 10 клас, СШ №2 г. Масты Мой край в годы 1-ой Мировой

(навук. кіраўнік – Ганцэвіч Н.У.) войны

  1. Рыгор Анікій, 8 клас, Лукская СШ Лукский край в годы Первой мировой

(навук. кіраўнік – Пацэлуйка І.У.) войны

  1. Арцём Палякоў, 9 клас, Цырынскі д/с-СШ Мой край в годы 1-й Мировой войны

(навук. кіраўнік – Шайбак Л.Ул.)

  1. Маргарыта Аберган, 9 клас. СШ №8 г. Ліда Лидчина в годы Первой мировой

(навук. кіраўнік – Пясецкая І.К.) войны

  1. Анатоль Каламіец, 9 клас, Бердаўская СШ Лёс нашага краю ў гады Першай

(навук. кіраўнік – Арлоўскі А.Г.) сусветнай вайны

  1. Паліна Белайц, 10 клас, СШ №5 г. Масты Мостовщина в годы Первой

(навук. кіраўнікі – Місюк А.А., Пракапеня Т.М.) мировой войны

СЕКЦЫЯ 28 – Памяць пра Першую сусветную вайну на Гарадзеншчыне

  1. Антон Саўка, 9 клас, Навадворская СШ События Первой мировой войны в памяти

(навук. кіраўнік – Аніська Т.В.) моих соотечественников-земляков

  1. Аляксей Мірскі, Мікіта Ціценка, 9 клас, Памятник Первой мировой войны в Асанах

Гімназія г. Смаргонь

(навук. кіраўнік – Прыхач У.У.)



  1. Вераніка Беняш, Вікторыя Галавенка, 10 клас, Немецкие воинские захоронения

Лелюкінскі д/с-СШ І мировой войны на территории Ивьевского

(навук. кіраўнік –Ваўчок А.В.) района



  1. Аляксандр Аксциловіч, 10 клас, Максім Первая мировая война в истории моей семьи

Захарэвіч, 8 клас, Васілішкаўская СШ

(навук. кіраўнік – Аксціловіч З.К.)



  1. Трахімчык Наталля, Шчучынскі ЦТДіМ Шчучыншчына ў гады Першай сусветнай вайны

(навук. кіраўнік – Трахімчык Т.С.)

  1. Уладзіслаў Маліноўскі, 9 клас, гімназія Уникальные памятники Первой мировой

Смаргоні войны на Сморгонщине

(навук. кіраўнік – Прыхач У.У.)



  1. Вераніка Лясагіна, Іаланта Ушкевіч, Гродненщина в годы Первой мировой войны

Марэк Пузына, 10 клас, СШ № 20 г.Гродна

(навук. кіраўнік – Луфераў В.В.)



  1. Дар’я Брыцько, 9 класс СШ № 3 г.Гродна Военное положение на территории Гродно в

(навук. кіраўнік – Дарашкевіч В.Н.) начале Первой мировой войны

  1. Елізавета Разуменка, 9 клас, гімназія № 9 Гродно в годы Первой мировой войны

г.Гродна

(навук. кіраўнік – Шыгін І.А.)




База данных защищена авторским правом ©vuchoba.org 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка