План-конспект урока всемирной истории 6 класс



Дата канвертавання15.05.2016
Памер144.39 Kb.
ТыпПлан-конспект




Отечество моё! Россия!

В тебе дух старины живёт.

И ни одна ещё стихия

Не победила твой народ.

Из тьмы веков ты восставала

И становилась все сильней.

Святая Русь – твоё начало,

И князь Владимир в ней.

План-конспект урока всемирной истории

6 класс

Ольга Станиславовна Супранович – учитель истории, участник районного конкурса профессионального педагогического мастерства «Учитель года- 2008»

2010 г.




Мэты ўрока:

ахарактарызаваць унутраную і знешняю палітыку Уладзіміра і Яраслава



Задачы ўрока:

  • вызначыць прычыны прыняцця Руссю хрысціянства; раскрыць значэнне гэтай падзеі ў развіцці Старажытнарускай дзяржавы;

  • паказаць працэс далейшага ўмацавання дзяржавы і ўзмацненні яго міжнародных сувязяў у перыяд княжання Яраслава Мудрага;

  • адзначыць, што "Руская праўда" - пісьмовы заканадаўчы помнік раннефеадальнага этапу ў гісторыі Русі;

  • працягнуць фарміраванне і развіццё мышлення вучняў на аснове выяўлення прычынна-следчых сувязяў паміж кіраваннем Яраслава Мудрага і росквітам Старажытнай Русі;

  • вучыць даваць адэкватную адзнаку дзейнасці гістарычнай асобы на прыкладзе Уладзіміра Краснае Сонейка і Яраслава Мудрага;

  • фарміраваць уменні і навыкі працы з гістарычнымі крыніцамі.

Асноўныя тэрміны і паняцці: раннефеадальная дзяржава, "Руская праўда", язычніцтва, хрысціянства, мітрапаліт, епіскап, віра, катэгорыі залежнага насельніцтва: чэлядзь, халопы, закупы, смерды.

Асноўныя даты: 988 г.

Персаналіі: Уладзімір Святаслававіч (Краснае Сонейка), Яраслаў Мудры.

Абсталяванне і раздатачны матэрыял: карта атласа "Старажытная Русь IX-XI стст.", табліца "Асноўныя вынікі дзейнасці Уладзіміра Краснае Сонейка і Яраслава Мудрага (раздатачны матэрыял для вучняў); схема "Катэгорыі залежнасці насельніцтва ў Старажытнай Русі", прэзентацыя.
План урока

  1. Арганізацыйны момант.

  2. Праверка дамашняга задання.

  1. Гістарычная размінка

  2. Гульня “крыжыкі-нолікі”

  1. Вывучэнне новай тэмы.

  1. Кіраванне князя Уладзіміра

  2. Хрышчэнне Русі.

3. Вялікі князь Яраслаў Уладзіміравіч Мудры.

4. Старажытнарускае грамадства.



IV . Падвядзенне вынікаў урока

V . Рэфлексія.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант. Добры дзень. Рада вас вітаць. Спадзяюся што ў вас добры настрой. І сёння мы з вамі плённа папрацуем.Слайд 1.

Знаёмства з планам урока.Слайд 2. Ацэначны ліст.

  1. Праверка дамашняга задання.

Кантроль ВУН вучняў.

  1. Гістарычная размінка. Праверым наколькі добра вы засвоілі папярэдні матэрыял. Заданне на экране: - Растаўце ў храналагічным парадку падзеі і прачытайце зашыфраванае слова, растлумачце яго. Слайд 3.

4

В

Утварэнне Старажытнарускай дзяржавы 882г.

2

Р

Пачатак дзейнасці Кірыла і Мяфодзія 863г.

3

Ы

Прыняцце балгарамі хрысціянства 864 г.

5

І

Прыняцце хрысціянства Польшчай 966г.

7

Ы

Напісанне манахам Нестарам “Аповесці мінулых гадоў”1113г.

1

К

Утварэнне першага Балгарскага царства 681г.

6

Ч

Падзенне першага Балгарскага царства 1018 г.

А зараз праверым. Вынікі занясіце у ацэначны ліст. Слайд 4.

Зашыфраванае слова – крывічы (усходнеславянскія плямёны)


  1. Гульня “крыжыкі-нолікі”. Калі ваш адказ станоўчы, то стаўце ў патрэбнай клетачцы крыжык, калі адказ адмоўны – стаўце 0, адпаведна прапанаванай схеме. Слайд 5.



1

2

3

4

5

6

7

8

9




+

0

+

0

+

0

+

0

+




  1. Пытанні: Слайд 6.

1.Славяне падзяліліся на тры групы (+).

2. Славяне раздзяліліся на паўночных, паўночна-заходніх, паўднёва-усходніх(0).

3. Першымі сярод славян прынялі хрысціянства балгары (+).

4. Вялікамараўская дзяржава існавала ў IX ст. на тэрыторыі сучаснай Венгрыі (0).

5. Браты Кірыл і Мяфодзій былі грэкамі з Візантыі (+).

6. Польскі князь Мешка I прыняў хрысціянства з Візантыі (0).

7. На захопленых прускіх землях рыцары Тэўтонскага ордэна стварылі сваю дзяржаву (+).

8. Годам утварэння Старажытнарускай дзяржавы лічыцца 864 г. (0).

9. Першыя князі Старажытнарускай дзяржавы былі з дынастыі Рурыкавічаў (+).



  1. Узаемаправерка. Вынікі заносяцца у ацэначны ліст. Слайд 7.




  1. III . Вывучэнне новай тэмы. Слайд 8.

  1. Паведамленне тэмы урока. Мэты і задачы ўрока. Слайд 9.




  1. Русь у часы Уладзіміра Краснае Сонейка Слайд 10.



Паведамленне настаўніка.

  1. - З даўніх часоў людзей хвалюе пытанне ўтварэнне Рускай дзяржавы. Слайд 11

"… адкуль ёсць пашла Руская зямля, хто ў Кіеве нача первее княжыці, і адкуль Руская зямля стала ёсць" - Такое пытанне задае Нестар у летапісе.

- Звернемся да карты і паслухаем пра нашых продкаў, успомнім хто кіраваў у часы Старажытнай Русі. Паглядзіце, паслухайце і адкажыце на пытанні. Фільм. Анімацыйная карта Старажытнарускай дзяржавы.


У 1 палове першага тысячагоддзя нашай эры славяне рассяліліся на шырокай тэрыторыі цэнтральнай, паўднёвай і ўсходняй Еўропы. Да 9 стагоддзя прасторы Ўсходне-Еўрапейскай раўніны занялі племянныя саюзы ўсходніх славян. Легендарны князь Рурык у 862 году авалодаў Ноўгарадам - цэнтрам рассялення ільменскіх славян, праз 20 гадоў пераемнік Рурыка - князь Алег падпарадкаваў сваёй уладзе Кіеў і ўсе землі ўздоўж шляху "з варагаў у грэкі". Самаўпраўнасць кіеўскага князя Ігара пры зборы даніны з драўлян выклікала іх паўстанне ў 945 годзе, удава Ігара Вольга жорстка падавіла паўстанне драўлян і ўпарадачыла збор даніны. Воіны князя Святаслава Ігаравіча спрыялі ўмацаванню міжнароднага аўтарытэту старажытнай Русі.

- Назавіце князёў Кіеўскай Русі. (Князь Рурык, Алег, Ігар, княгіня Вольга, Святаслаў )




  1. Слайд 12. Аповед настаўніка пра князя Уладзіміра. Вучні па ходу аповяду запаўняюць першую калонку табліцы "Асноўныя вынікі дзейнасці Уладзіміра Краснае Сонейка і Яраслава Мудрага".

У 980 г. на трон у Кіеве сеў Уладзі-мір Святаславіч. Народ даў яму імя Краснае Сонейка, а праваслаўная царква назвала Святым. Князь Уладзімір канчаткова падпарадкаваў усе ўсходнеславянскія землі Кіеву і знішчыў племянных князёў. Замест іх з'явіліся намеснікі кіеўскага князя — пасаднікі. Іх памочнікамі былі тысяцкія, якія ў час ваеяных дзеянняў узначальвалі апалчэнне («тысячу»). Гэтыя меры далі магчымасць умацаваць уладу кіеўскага князя ў дзяржаве.

Пазней князь Уладзімір у найважнейшыя гарады Русі адправіў сваіх сыноў. Князь Уладзімір здолеў забяспечыць бяспеку Русі ад знешніх ворагаў. Супраць іх кіеўскі князь правёў мноства паходаў. Аб магутнасці князя Уладзіміра сведчыла чаканка ўласных манет: залатых (златнікаў) і сярэбраных (срэбранікаў).

Праўленне Уладзіміра ў Кіеве пачалося з рэформы язычніцтва.

Гутарка з вучнямі па табліцы і пераход да пытання аб хрышчэнні Русі.


Прыкладны варыянт табліцы:

Асноўныя вынікі дзейнасці

Уладзімір Краснае Сонейка

Яраслаў Мудры

1. Канчаткова падпарадкаваў усе усходнеславянскія землі Кіеву

і знішчыў племянных князёў.

2. Увёў пасаду пасаднікаў-намеснікаў Кіеўскага князя на месцах.

3. Увёў пасаду тысяцкіх - памочнікаў пасаднікаў, а падчас ваенных дзеянняў тысяцкія ўзначальвалі апалчэнне.

4. Забяспечыў бяспеку Русі ад знешніх ворагаў ворагаў.

5. Чаканіў уласныя манеты.

6. Прыняў хрысціянства з праваслаўнай Візантыі.



1. Канчаткова ліквідавана пагроза печанежскіх набегаў.

2. Пашыраны і ўмацаваны межы Старажытнарускай дзяржавы.

3. Умацаваны міжнародныя сувязі Русі.

4. Развіццё адукацыі і культуры (пабудаваны Сафійскія саборы ў Ноўгарадзе і Полацку, заснаваны новыя гарады, створаны бібліятэкі пры манастырах і цэрквах).

5. Створаны збор пісьмовых законаў "Руская праўда"


  1. Прыняцце хрысціянства

Якая рэлігія была ў славян? (Язычніцтва) Слайд14

- - 4.6. Паведамленне вучня. Дадатак № 5



Паведамленне вучня.

Каму пакланяліся нашы продкі?


Продкі нашы да канца Х стагоддзя былі язычнікамі: праўдзівай веры хрысціянскай не ведалі, а пакланяліся абагаўлёным сілам прыроды і душам нябожчыкаў. Слайд15
Яны паважалі як галоўнае бажаство бога-грамавержца Пяруна. Славяне ўяўлялі яго высокім, плячыстым, чарнавалосым і чарнавокім чалавекам з залатой барадой. У правай руцэ ў яго лук, у левай - калчан са стрэламі. Ён імчыцца па небе ў калясніцы і пускае вогненныя стрэлы. Слайд16
Шанавалі таксама бога ветра імем Стрыбог. Бажаство сонца звалі Дажбогом, заступніка статкаў, - Вялесам. Усе гэтыя багі лічыліся дзецьмі аднаго бажаства - бога неба Сварога, і таму іх усіх звалі часам сварожычамі. Слайд17

Верылі ў іншых богаў: у лесе, па старажытным вераванні нашых продкаў, жыў лясны бог - лясун, у вадзе - вадзяны бог, у рэчышчах рэк - русалкі. Асабліва ж паважалі хатняга бога.



Слайд18-20

Язычніцкіх храмаў у продкаў нашых не было, а маліліся яны сваім багам у лясной глушы, у азёр і рэк, на ўзвышаных месцах. Рабілі ідалаў, гэта значыць малюнкі сваіх богаў у выглядзе людзей, звычайна з дрэва. Прыносілі ім у ахвяру розных жывёл, маліліся.

Верылі славяне і ў прадвесці. Думалі, што багі рознымі прыметамі даюць людзям магчымасць пазнаць будучыню. Адгэтуль вядзе пачатак звычай варажыць. Тыя людзі, якія ўмелі тлумачыць знакі і варажыць, зваліся вешчунамі, ведзьмакамі, чараўнікамі і ведзьмамі. Па вераваннях славян, загаворамі тыя маглі адхіліць бяду ці наклікаць яе.
НАСТАЎНІК: Спрадвеку Русь была язычніцкай. Славяне пакланяліся шматлікім багам, лясным і вадзяным духам. Свае першыя веды пра іншыя веры яны атрымлівалі ад заморскіх купцоў і прапаведнікаў, у ваенных і гандлёвых паходах. Слайд №8

Прагляд фільма "Хрышчэнне Русі".

Гутарка з вучнямі.

- Пры якім князю Русь прыняла хрысціянства? (пры князю Уладзіміру)

- Як распаўсюдзілася хрысціянства на Русі?

- Вы даведаецеся, паглядзеўшы фільм "Хрышчэнне Русі". Перад вамі картка ўважліва вывучыце, пасля прагляду адкажыце на пытанні.



Першаснае замацаванне ведаў. Віктарына

1. Хто хрысціў Русь?

а) Святаслаў

б) Уладзімір

в) Алег


2. На якой рацэ адбылося хрышчэнне Русі?

а) Дунай


б) Днепр

в) Волга


3. З якой краіны прыйшло хрысціянства?

а) Візантыі

б) Грэцыі

в) Турцыі



4. Чаму да Х стагоддзі на Русі не будавалі храмы?

а) Не ўмелі будаваць

б) Ушаноўвалі ідалам

в) Не было патрэбы маліцца



5. Калі было ўведзена хрысціянства?

а) У 998 г

б) У 988 г

в) У 898 г

- Малайчыны!
Работа з падручнікам. Вучні самастойна чытаюць матэрыял падручніка на стар.96. Абмяркоўваюць у парах.

Адказваюць на пытанне. Якое культурнае значэнне мела прыняцце хрысціянства на Русі.

1. Садзейнічала ўмацаванню Старажытнарускай дзяржавы (улады кіеўскага князя), росту яе міжнароднага аўтарытэту.

2. Далучэнне Русі да культурных дасягненняў антычнага свету.

3. Усталяванне больш цесных сувязяў з Візантыяй і дзяржавамі Заходняй Еўропы.

4. Развіццё культуры (пісьменнасці, пісьменнасці, стварэнне школ, з'яўленне кніжнікаў - навуковых людзей і т. д.).


ФІЗКУЛЬТХВІЛІНКА Слайд 21

Каб абараняцца, ахоўваць, патрэбныя былі моцныя людзі здаровыя. І мы павінны быць моцныя і здаровыя. Давайце адпачнём.




  1. Настаўнік: Тлумачэнне настаўніка. Запаўненне табліцы "Асноўныя вынікі дзейнасці Уладзіміра Краснае Сонейка і Яраслава Мудрага".

Пры князю Уладзіміру Старажытная Русь узмацнілася. Прыняцце хрысціянства ўмацавала дзяржаву, змяніла побыт і норавы насельніцтва, спрыяла развіццю культуры. Слайд 22

Але росквіт Старажытнарускай дзяржавы даводзіцца на перыяд кіравання князя Яраслава, старэйшага сына Уладзіміра.
У кожнага чалавека ў нашай краіне ёсць прозвішча, імя і імя па бацьку. Так было не заўсёды. У Старажытнай Русі пры нараджэнні дзіця атрымлівала імя, пры хрышчэнні мог атрымаць іншае імя, а ўжо пазней у яго з'яўлялася мянушка. Не былі выключэннем і князі: Уладзімір Краснае Сонейка, Андрэй Багалюбскі, а пазней першы рускі цар - Іван Грозны. У адным слове глыбокая інфармацыя пра чалавека. У адной і той жа сітуацыі адзін чалавек становіцца героем, а іншы баязліўцам, адзін - Мудрым, іншы - Праклятым, кожны робіць свой выбар. Сёння мы будзем гаварыць пра выбар Яраслава - сына Ўладзіміра. Народная мудрасць назвала яго Мудрым, і добрая памяць пра яго жыве ўжо амаль 1000 гадоў.

Яраслаў заслужыў у летапісе імя гаспадара Мудрага; не набыў зброяй новых земляў але вярнуў згубленае Расіяю ў бедствах міжусобіц: не заўсёды перамагаў, але заўсёды аказваў мужнасць; супакойваў айчыну і любіў народ свой". Н.М. Карамзин.)



Аповяд настаўніка пра Яраслава Мудрага.

Княжаннем яго ўзвысілася Русь, а розумам і стараннем уславілася. Уладзімір Чырвонае Сонейка абараняў Русь ад печанегаў, а сын яго Яраслаў разграміў іх назаўжды.



Слайд 23. Шмат годнага зрабіў Яраслаў за сваё жыццё. У летапісы гаворыцца, што ён даў Русі першы звод пісьмовых законаў - "Руская праўда" у іх былі прапісаны пакаранні за забойства, абразу, крадзеж: "Па гэтай грамаце жывіце, як напісана вам, так і выконвайце". Вось за гэта Яраслаў атрымаў мянушку "Мудры".

Яраслаў вельмі любіў чытаць кнігі, велізарныя грошы марнаваў на іх куплю і перапіску (у той час друкаваных кніг яшчэ не было). Сынам сваім ён казаў: "Кніжныя словы сутнасць ракі, якія напаўняюць сусвет".

Летапісцы звалі Кіеў часоў Яраслава "ўпрыгожваннем Усходу". Слайд 24. Бо менавіта у тыя часы на месцы апошняй бітвы з печанегамі быў пабудаваны Сафійскі сабор, Слайд 25. і каменныя сцены вакол Кіева, і знакамітыя Залатыя Вароты. (Паказ фатаграфій Сафійскага сабора, Залатых Варот, сцен вакол Кіева.)

Еўрапейскія каралі лічылі за гонар парадніцца з Яраславам і аддавалі сваіх дочак замуж за Яраславічаў (сыноў Яраслава). Дочкі ж яго выйшлі замуж за каралёў - польскага, венгерскага, французскага.

У 1028 году Яраславаў Мудры сабраў у Ноўгарадзе 300 дзяцей і загадаў "учыці іх кнігам". Гэта было першая вялікае вучылішча. Слайд 26.

Слайд 27. Вельмі клапаціўся Яраслаў Мудры аб міры і, паміраючы, пакінуў наказ сынам: "Вось я пакідаю свет гэты, сыны мае. Майце любоў паміж сабой, таму што ўсе вы браты… Калі будзеце ў нянавісці жыць, у звадах і сварках, то загінеце самі і загубіце зямлю бацькоў сваіх і дзядоў сваіх, якія здабылі яе працай сваёй вялікай…"

У ходзе аповеда настаўніка вучні асноўныя рысы адзначаюць у табліцы. Ацэначны ліст

4. Старажытнарускае грамадства.

Вучні працуюць з матэрыялам падручніка,§19, п.4.

Запаўняюць наступную табліцу.Слайд 28

а) вольныя сяляне







б) намеснік вялікага князя на падуладнай яму тэрыторыі





в) буйны штраф





г) самыя знатныя і прывілеяваныя дружыннікі, з якімі

князь абмяркоўваў дзяржаўныя справы







д) тытул вярхоўнага кіраўніка дзяржавы, прыняты на Русі





е) выбарная пасада правадыра апалчэння на Русі





| ж) абшчына вольных сялян





З) катэгорыі залежнага насельніцтва





Праверка табліцы. Слайд 29.

V . Вынік урока. Уручэнне златнікоў самым актыўным вучням.

Мэта: падвесці агульны аналіз уроку.

- Што новага пазналі?

- Каму было цяжка?

- Што вас уразіла на уроку больш за ўсё.

Слайд 30. Дамашняе заданне. § 19, пыт. 1-6 на стар. 98.

Творчае заданне. Саставіць сінквейны па тэмах:

А) Уладзімір Краснае Сонейка Б) Яраслаў Мудры

Рэфлексія.

- А зараз, патрыце далоні так, каб стала горача. Хутка перадавайце цяпло сябру, злучыўшы, сваю далонь з яго далонню. Хай цяпло душы вашых сяброў сагравае вас.




: images
images -> Беларуская мова (прафесійная лексіка)
images -> Вучэбная праграма для спецыяльнасці
images -> «магілёўскі інстытут міністэрства ўнутраных спраў рэспублікі беларусь»
images -> Упраўленне адукацыі гомельскага аблвыканкама установа адукацыі
images -> “Беларуская мова (прафесійная лексіка)” Метадычныя ўказанні па падрыхтоўцы да заліку па дысцыпліне “Беларуская мова
images -> Прамежкавая справаздача па рэалізацыі педагагічнага праекта
images -> Забалацкі вучэбна педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Любанскага раёна
images -> Пан езус прыгавораны да смерці




База данных защищена авторским правом ©vuchoba.org 2019
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка