Урок: сусветная гісторыя



Дата канвертавання06.01.2017
Памер28.9 Kb.
ТыпУрок



Урок: сусветная гісторыя

Дата:

Kлас:5

Tэма: Старажытная Фінікія

Сувязь з папярэднімі ведамі: паказаць усходні бераг Міжземнага мора

Мэта ўрока:Мяркуецца, што вучні будуць валодаць наступнымі

паняццямі:. Фінікія,Карфаген, калоніі, пурпур,алфавіт;

ведаць даты гістарычных падзей:3 тыс. да н. э. — узнікненне гарадоў –дзяржаў у Фінікіі

умець:

апісваць прыродна-геаграфічныя асаблівасці Фінікіі,

вызначаць па карте фінікійскія гарады-дзяржавы,

апісаваць заняткі фінікійцаў,

пералічаць і даваць ацэнку вынаходствам фінікійцаў,

даваць ацэнку іх культурнаму наследзію,

выражаць свае адносіны да культурнага наследзія

НаШтоБуЗУ (на што буду звяртаць увагу).

Мэты ўрока мовай вучняў:

1.Буду ведаць наступнае паняцці:

Фінікія,Карфаген, калоніі, пурпур,алфавіт;



ведаць даты гістарычных падзей:3 тыс. да н. э. — узнікненне гарадоў –дзяржаў у Фінікіі

умець:

апісваць прыродна-геаграфічныя асаблівасці Фінікіі,

вызначаць па карте фінікійскія гарады-дзяржавы,

апісаваць заняткі фінікійцаў,

пералічаць і даваць ацэнку вынаходствам фінікійцаў,

даваць ацэнку іх культурнаму наследзію,

выражаць свае адносіны да культурнага наследзія

Ключавое пытанне да вучняў: Адказ на пытанне 6§22?

Ход урока (метады і заданні):

  1. Арганізацыйны момант

2. Праверка д/з.пыт 1-5 п.21. Франтальнае апытванне(10 мін.).

2.Актуалізацыя ведаў: Адказы на пытанні ? да п.22



План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

1. Геаграфічнае становішча

Арганізацыя работы з насценнай картай, п.1 п.22

Работа з насценнай гістарычнай картай, чытаць п.1 п.22. Работа з ілюстрацыяй на с. 84

  1. Фінікійскія гарады-дзяржавы

Арганізацыя работы з гістарычнай насценнай картай і п.2 §22 на с. 84

Чытаць п.2 §22 на с. 84. Работа з насценнай гістарычнай картай. Складання стужкі часу.

3. Фінікійцы – гандляры і мараплаўцы


Арганізацыя работы з тэкстам п.3§22 і з гістарычнай насценнай картай.

Чытаць п.3 §22. Работа з насценнай гістарычнай картай. Адказ на пыт.4,5.

4. Культурнае наследзіе Старажытнай Фінікіі

Арганізацыя даследвання па дапаможніку. Тэкст “Для дапытлівых”.

Чытаць тэкст “Для дапытлівых”.

5.Фінікійскі алфавіт

Арганізацыя работы з тэкстам п.4§22

Чытаць п.4 §22 і адказ на пыт.3.




Спосаб праверкі дасягнення мэтаў урока вучнямі:Адказ на ключавое пытанне.

Калі ёсць час - тэст



Дамашняе заданне: § 22

Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі: 1.Карта «Егіпет і Пярэдняя Азія». 2..Дапаможнік для 6 кл. 2016 года выдання.3.Прэзентацыя “Фінікія”



: uploads -> doc
doc -> Месца для фотакарткi
doc -> Воіны-землякі, якія загінулі ці прапалі без вестак на франтах вялікай айчыннай вайны ў 1941-1945 гг. Частка 1
doc -> Веска амельчанкі бекішаў Кірыла Аляксеевіч, н. ў 1906, рад., прапаў без вестак
doc -> Конкурсаў рэспубліканскай акцыі навучэнскай моладзі "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся"
doc -> Уключаных у Дзяржаўны Спіс гісторыка-культурных каштоўнасцей Рэспублікі Беларусь
doc -> Расоны (да вайны — мяст. Станіславова)
doc -> Веска амосенкі (былы калгас «vii з'езд Саветаў»)
doc -> Аглядная экскурсія па экспазіцыі краязнаўчага музея
doc -> Партызанскі рух на тэрыторыі Ушацкага раёна ў гады Вялікай Айчыннай вайны




База данных защищена авторским правом ©vuchoba.org 2019
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка