«Веселые капельки» День здоровья в группе



Дата канвертавання21.06.2016
Памер73.74 Kb.
«Веселые капельки»

День здоровья в группе «Малыши»
Задачи: учить детей ориентироваться в пространстве, закреплять знания ими цветов. Продолжать учить детей не бояться попадания воды в лицо, передвигаться в воде в различных положениях, дуть на воду.
Ход занятия: на занятиях к ребятам приходит «Капелька».

Капелька: Ребята, вы узнали меня? Я – Капелька. давайте с вами дружить.

- Рано утром мы встаём, умываться все идем: Водичка, водичка,

Умой мое личико.

Чтобы глазки блестели, чтоб смеялся ротик, чтобы щёчки краснели, чтоб кусался зубок.

Под эти слова дети набирают в руки воды и умываются. (игра повторяется 3 – 4 раза).
Капелька: а проснулись ,ребята, не только мы, посмотрите, и утка с утятами, они идут гулять на речку. (игра «Утка и утята»)
Капелька: Ребята, посмотрите, как рыбки разыгрались, да как увлеклись, ой только бы ничего не случилось!
Рыбка: Капелька, помоги мне, мы так играли, резвились, что потеряли свой домик!

(Игра «Найди свой домик» 2 – 3 раза)

У детей рыбки разного цвета, а на бортиках бассейна расставлены домики разного цвета. малыши должны отнести каждую рыбку в домик соответствующего цвета.
Капелька: Ой, ребята, посмотрите, что это капает?

(Игра «Солнце и дождик» 3 – 4 раза)


Капелька: Кончился дождик, а из-под воды появились фонтаны.

(игра «Фонтаны» повторить 3 – 4 раза).


Капелька: Но вот фонтаны пропали совсем, а ребята побежали в группу. Кто первый оденется, кто самый шустрый? До встречи, ребята!

Инвентарь: костюм капельки, утки и маленькие утята, рыбка большая, рыбки маленькие разных цветов по количеству детей, домики, лейка, зонтик.



СПОРТЛАНДИЯ

«Зов джунглей»
Участники: 1. команда «Травоядные» (7 человек)

2. команда «Хищники» (7 человек)


Оборудование: атрибуты к сказке «Репка», картинки о животных, фрукты и овощи в корзинках, гимнастическая стенка, 2 ведра с водой, 2 пустых ведра, 4 кочки – дощечки, 2 мяча, 2 обруча, скакалки, мешки, шайба с клюшкой, 2 ложки с шариками.
Место проведения: музыкальный зал
Ход спортландии:

Приветствие команд


1 конкурс: Сказка «Репка». Дети по очереди одевают костюмы персонажей сказки.

Музыкальная пауза: «Песенка о маме».


2 конкурс: Отгадывание загадок. Каждая команда отгадывает по 4 загадки.
3 конкурс: Эстафета «По кочкам». Каждый участник должен перейти «болото» по «кочкам», не наступая на пол.

Музыкальная пауза: общая песня «Физкультура».


4 конкурс: Конкурс капитанов «Кто сильнее». капитаны меряются силой руками.
5 конкурс: «Угадай мелодию». Звучат знакомые детям мелодии, команда должна быстрее другой отгадать песню.

Музыкальная пауза: современный танец


6 конкурс: «Собери фрукты». На гимнастической лестнице подвешены 2 корзины с фруктами. Команды должны как можно быстрее перенести фрукты с корзины на лестнице в корзину на стуле.
7 конкурс: «Найди своего животного». На столе разложены картинки с изображением диких и домашних животных. Команда «Хищников» ищет домашних животных, команда «Травоядные» - диких. Победит тот, кто быстрее и правильнее выполнит задание.
8 конкурс: «Перелей воду». Обе команды должны из одного ведра стаканчиками переливать воду в свои ведра. Кто быстрее и больше перельёт воду, не разлив её на пол.
9 конкурс: Комплексная эстафета:

1. Ведение мяча;

2. Бег в обруче (2 человека вместе);

3. Прыжки через скакалку;

4. Ведение шайбы клюшкой;

5. Прыжки в мешке;

6. «Перенеси шарик в ложке».

Совместный танец «Буги - вуги».


После каждого конкурса выигравшая команда получает: «Хищники» - кость, «Травоядные» - банан. В конце спортландии подводится итог (считаем бананы и кости), определяется победившая команда. Дети награждаются медалями и призами.

«АККУРАТНЫЕ ЗАЙЧАТА»
День здоровья в группе «Почемучки» (3 – 4 г.ж.)
Задачи: Учить детей согласовывать свои движения с другими детьми, ходить, взявшись за руки. Продолжать учить поливать себе на голову, умываться. Закреплять умение проходить в воротики, прыгать на двух ногах с продвижением вперед.
Инвентарь: кокошник зайчика, 2 обруча, лейка, стаканчики.
Ход занятия:

Жила – была на свете зайчиха «Белый носик». И была у неё большая семья. Зайчата были дружные и очень любили все делать вместе, даже ходили, и то взявшись за руки, вот так. (Ходьба в парах в разных направлениях)

Каждое утро они, как и все мальчики и девочки, начинали с умывания:

Носик, носик! Где ты, носик? Дети моют носик

Ротик, ротик! Где ты, ротик? Дети моют ротик

Щёчка, щёчка! Где ты, щёчка? Дети моют щёчки

Глазки, глазки! Где вы, глазки? Дети моют глазки

Будут чистыми зайчатки!


Игра повторяется 2 – 3 раза

- Умывшись, зайчатки поливают себя водой. Зайчиха поливает их сначала с лейки, затем ребята поливают себя сами.

- Умылись зайчата, вот молодцы! А сейчас пошли завтракать. А что зайчики едят? Кто знает?

- Ой, ребята, а каша ещё горячая. Её надо остудить. Вы умете это делять?

Игра «Подуем на кашу» продолжается 2 -3 минуты.

- Все зайчата позавтракали? – Тогда идите гулять, но только смотрите в ворота выходите, а пойдёт дождь – домой бегите.

Игра «Пройдём в воротики»

«Солнышко и дождик»

чередуются 5 – 6 раз.

Свободное плавание и индивидуальная работа с детьми (5 – 7 минут).

Игра «Кто дальше прыгнет»

Дзень здароўя”
Папярэдняя работа: падрыхтаваць касцюмы доктара Айбаліта, Майдадзіра, Чабурашкі, Ямелі, Снегавіка, Бабы Ягі. Упрыгожыць дзіцячы сад лозунгамі: “Прывучы сябе да парадку, кожны дзень рабі зарадку”, “Смейся весялей, будзеш здаравей”, “Вечная слава вадзе”. Запрашальны білет на кожнае дзіця зроблены на занятках аплікацыі, расавання.

Мэта: умацоўваць здароўе дзяцей, ствараць бадзёры настрой, вучыць набываць навыкі па развіццю асноўных рухаў, развіваць дружалюбные ўзаемаадносіны паміж дашкольнікамі і школьнікамі, выхоўваць знаходлівасць, смеласць, узаемадапамогу. З раніцы ў садзе гучыць вясёлая музыка.
Майдадзір:

Усі м вядома, усім зразумела,

Што здаровым баць вельмі прыемна.

Толькі патрэбна знаць, якздаровым стаць.

Сення аб гэтым вы даведаецеся.

Майдадзір усім раздае запрашеальныя білеты. Дзеці ідуць у свае группы, там у кожнага свій “Чабурашка” праводзіць вясёлую гімнастыку.



1 дзіця:

Кожны дзень, што сустракаем,

мы зарадкай пачынаем!

2 дзіця:

Мы зарадку палюбілі,

мы зарадку не забылі,

кожны быць здаровым хоча,

хай блішчаць ад шчасця вочы.

Чабурашка:

Вельмі мне пачуць прыемна,

Час не траціце дарэмна,

Запрашаю ўсіх вас стаць,

каб зарадку пачынаць.

(Комплекс практыкаванняў па праграме)



Чабурашка:

Трэба, трэба ўмывацца,

хадзіць з чыстым тварам.

А нячыстым трубачыстам

Сорам, сорам, сорам, сорам!

Дзеці ідуць мыцца, ім дапамагаюць школьнікі ў шапачках “мыла”, “грабяніца”, “ручнікі”. Яны гавораць словы сваіх персанажаў:

я- мыла духмянае,

я- ручнік пушысты,

я – зубны парашок,

я – густы грабяшок.



Школьнікі (разам): Давайце, дзеці, заўсёды сябраваць з намі!

Школьнікі скідаюць свае шапкі і надзяваюць іншыя (цыбулькі, агурца, памідора, морквы) і дапамагаюць накрываць сталы. Посля дзеці сядаюць за сталы і тыя, хто ў шапачках, гавораць:

Мы – вітаміны смачныя,

Допаможам вам расці,

І нас на дне талеркі

Папробуй ты знайсці!

Пасля снедання ў кожнай групе праводзяцца дыдактычныя гульні, затым ўсе выхавацелі выводзяць дзяцей на вуліцу.

Вядучая: Наш Дзень Здароўя працягваецца. Увага! Паглядзіце, дзеці, а хто гэта ідзе?

Дзеці: Доктар Айбаліт!

Вядучая: Давайце прывітаем нашага доктара.

Доктар Айбаліт: Добры дзень, дзеці! Добра дзень, дарослыя. Я вельмі рады бачыць вас усіх на гэтай пляцоўцы. Але перад тым, як продоўжыць наша свята, я хачу даведацца, ці ўсе гатовы да спаборніцтваў?

Дзеці: Гатовы!

Доктоар Айбаліт: Толькі ці ўсе здаровы?

Дзеці: здаровы!

Вядучая:

Доктар, усіх вы аглядзіце,

спрытных, смелых падбярыце!

Доктар Айбаліт: Папрашу ўсіх стаць роўна. Што скажу, то і выконваць!

(Абыходзіць з трудкай, слухае дзяцей):

Усе дыхайце.

Не дыхайце. Выдыхніце.

Нахіліціся, разагніціся.

Выпрастайцеся, Усміхніцеся!

Малайцы, усе дзеці ў нас здаровыя!

Вядучая: Ну, малышы, пачынайце! (праводзіцаа 1 – 2 гульні ў малодшай і срэдняй группе, у старыйшай – беларускія гульні “Малако” “Пастух і воўк”). А цяпер, увага! Малайцы, добра вы гулялі, а зараз я запрашаю ўсіх на танец “Мы пагрэемся крышачку!”. Доктар Айбаліт, танцуй і ты з намі, калі ласка!
Зараз станем па парадку,

І папляскаем у ладкі.

Плясь, плясь, плясь, плясь! (2 разы)

Ножкі крышачку пагрэй,

І патопай пасільней.

топ, топ, топ, топ (2 разы)

Рукавічкі мы адзенем,

не баімся мы завеі.

скок, скок, скок,скок! (2 разы)

Мы з марозам падружыліся,

Як сняжынкі закружыліся.

Так, так, так, так! (2 разы)


З”яўляецца Баба яга:

Я Баба – Ежка, касцяная ножка. Ах вы, дзеткі, свавольнікі. Гэта чаму ж вы не запрасілі мяне на свята? Але, як бачыце, я сама прыляцела. Мне таксама хачацца павесяліцца з вамі. Давайце патанцуем “Танец маленькіх качанят”.

Усе танцуюць танец. Павольна уваходзіць снегавік.

Снегавік:

Я, дзеці, Снегавік, да снегу – холаду прывык.

Вы зляпілі мяне лоўка

замест носа ёсць маркоўка,

але мне усё цікава –

вашы гульні, вашы справы,

папрасіць я вас гатоў

не баяцца маразоу!



Вядучая:

Ведаць хочаш ты,

чым дзеці нашы займаюцца зімой?

Іх любімыя забавы?

Ці не сядзяць яны без справы?

Ці не баяцца Дзядоў Марозаў

І сініх, і чырвоных іх насоў?

1 дзіця: Маразы нам – не бяды.

2 дзіця: Нам не страшны халады.

3 дзіця: Ходзім ў валенках і вушанках,

Любім ездзіць мы на санках.



Снегавік: а яшчэ?

Дзеці:

І ў снежкі мы гуляем,

Вельмі трапна пападаем.

Снегавік: Ну, давайце пагуляем ў снежкі.



Гуляюць ў снежкі. Затым бацькі катаюць дзяцей на санках. З”яўляецца Ямеля.

Вядучая: Паглядзіце, хтосьці да нас яшчэ ідзе. Хто ж гэта такі, давайце адгадаем. Ой, гэта ж Ямеля на сваёй пячы!

Ямеля: Паважаныя дзеці!Еду я на сваёй пячы ды чую і бачу, што ў вас вельмі весела, мне таксамы захацелася паглядзець і пабыць ў вас на свяце. Мая цудоўная печка падрыхтавала для вас смачныя - смачныя абаранкі, але есці іх вы бедзеце ў группе з гарачым чаем.
Раздае выхавацелям вязанкі абаранкі і пад музыку спартыўнага марша ўсе ідуць ў группавы пакой.

Пасля сну праводзяцца конкурсы па группах: “Я сам” – хто хучэй і прыгажэй прыбярэ свій ложак, апранецца (старэйшыя), “Кожнай цацкі свае месца” – (сярэдніі), “Я сам” – хто хутчэй і правільней апранецца і абуецца (малодшая). Пасля конкурсаў правесці гутарку аб чысціні – залоге здароўя. Заключнае слова об правядзені Дня Здороўя робіць старэйшая медсестра.
: ddu103grodno -> library
library -> Сцэнарый фальклорнага свята (група "фантазёры")
library -> Адзенне (гульня-занятак) Праграмны змест
library -> Беларуская батлейка каляндарныя I абрадавыя гульнi
library -> Гукайце, дзеці, Масленіцу! Сцэнарый свята для другой малодшай групы
library -> Люблю мой край, старонку гэту
library -> Канспект комплекснага занятку па далучэнні дзяцей группы “Чамучкі” да беларускай культуры Праграмны змест
library -> Экскурсія ў этнаграфічны міні-музей “сялянская хатка”
library -> Занятак – падарожжа ў сялянскую хату “да бабы васіліны
library -> Этналагічная спадчына беларусі першыя жыхары беларускай зямлі
library -> Мастацкая дзіцячая цацка




База данных защищена авторским правом ©vuchoba.org 2019
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка